Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protijaderná skupina ICAN nabízí peníze na summit USA-KLDR. Část nákladů ponese i Singapur

Protijaderná skupina ICAN nabízí peníze na summit USA-KLDR. Část nákladů ponese i Singapur

Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN), která za svůj boj proti jaderným arzenálům loni získala Nobelovu cenu za mír, nabídla, že zaplatí náklady na plánovanou historickou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V posledních dnech se objevily spekulace, že Pchjongjang má potíže s financováním vrcholného setkání.

Nabídka ICAN přichází v době, kdy některá světová média přišla s tvrzením, že Severokorejci nemají peníze na pobyt svého vůdce a delegace sestávající z početné ochranky a dalších členů v Singapuru, kde se má 12. června summit KLDR-USA konat.

Tématem vrcholné schůzky má být především jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. ICAN uvedla, že je ochotna použít peníze, které dostala jako laureát Nobelovy ceny, na financování singapurského summitu. V zájmu úspěchu schůzky je prý připravena zaplatit jakékoli poplatky za ubytování či za jednací prostory, včetně nákladů na ubytování severokorejského diktátora.

„Nobelova cena zahrnovala také peníze v hotovosti a my nabízíme tyto prostředky na pokrytí nákladů na summit, abychom podpořili mír na Korejském poloostrově a svět bez jaderných zbraní,“ uvedl představitel ICAN Akira Kawasaki. "Toto je historická schůzka a příležitost, která se nabízí jednou za generaci," dodal.

Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN) je světovou koalicí nevládních organizací, které usilují o naplnění úmluvy o zákazu jaderných zbraní, již v červenci 2017 na půdě OSN podpořilo 122 států. Mocnosti, které disponují nukleárními zbraněmi, ale také například Česká republika, však jednání bojkotovaly. Jaderné mocnosti poukazují na to, že cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Dohoda je tak chápána spíše jako symbolická součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení.

V roce 2017 ICAN za upozorňování na nebezpečí jaderných zbraní a podporu úsilí OSN o dojednání dohody zakazující jaderné zbraně dostala Nobelovu cenu. Odměna spojená s tímto oceněním byla v roce 2017 stanovena na devět milionů švédských korun (22,6 milionu Kč). Podle Reuters je záměr ICAN investovat do singapurského summitu v souladu se snahou organizace lobbovat za dohodu o nešíření jaderných zbraní. „Naším záměrem není platit luxusní apartmá pro vůdce KLDR či kohokoli dalšího,“ uvedl Kawasaki.

Jak ale upozornila agentura Reuters, Kimův poradce, který de facto sehrává roli šéfa úřadu severokorejské vlády, byl minulý týden viděn v pětihvězdičkovém singapurském hotelu Fullerton. Podle médií do Singapuru přijel na schůzku s americkým zástupci a společně řešili logistiku summitu.

Severokorejci si podle listu The Washington Post vybrali, že budou bydlet v hotelu Fullerton, kde prezidentské apartmá stojí v přepočtu přes 130.000 Kč za noc. Singapur, malý, ale bohatý městský stát ležící v jihovýchodní Asii, již dříve oznámil, že ponese část nákladů na připravovaný summit, aby přispěl k úspěchu schůzky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1