Protijaderná skupina ICAN nabízí peníze na summit USA-KLDR. Část nákladů ponese i Singapur | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protijaderná skupina ICAN nabízí peníze na summit USA-KLDR. Část nákladů ponese i Singapur

Protijaderná skupina ICAN nabízí peníze na summit USA-KLDR. Část nákladů ponese i Singapur

Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN), která za svůj boj proti jaderným arzenálům loni získala Nobelovu cenu za mír, nabídla, že zaplatí náklady na plánovanou historickou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V posledních dnech se objevily spekulace, že Pchjongjang má potíže s financováním vrcholného setkání.

Nabídka ICAN přichází v době, kdy některá světová média přišla s tvrzením, že Severokorejci nemají peníze na pobyt svého vůdce a delegace sestávající z početné ochranky a dalších členů v Singapuru, kde se má 12. června summit KLDR-USA konat.

Tématem vrcholné schůzky má být především jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. ICAN uvedla, že je ochotna použít peníze, které dostala jako laureát Nobelovy ceny, na financování singapurského summitu. V zájmu úspěchu schůzky je prý připravena zaplatit jakékoli poplatky za ubytování či za jednací prostory, včetně nákladů na ubytování severokorejského diktátora.

„Nobelova cena zahrnovala také peníze v hotovosti a my nabízíme tyto prostředky na pokrytí nákladů na summit, abychom podpořili mír na Korejském poloostrově a svět bez jaderných zbraní,“ uvedl představitel ICAN Akira Kawasaki. "Toto je historická schůzka a příležitost, která se nabízí jednou za generaci," dodal.

Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN) je světovou koalicí nevládních organizací, které usilují o naplnění úmluvy o zákazu jaderných zbraní, již v červenci 2017 na půdě OSN podpořilo 122 států. Mocnosti, které disponují nukleárními zbraněmi, ale také například Česká republika, však jednání bojkotovaly. Jaderné mocnosti poukazují na to, že cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Dohoda je tak chápána spíše jako symbolická součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení.

V roce 2017 ICAN za upozorňování na nebezpečí jaderných zbraní a podporu úsilí OSN o dojednání dohody zakazující jaderné zbraně dostala Nobelovu cenu. Odměna spojená s tímto oceněním byla v roce 2017 stanovena na devět milionů švédských korun (22,6 milionu Kč). Podle Reuters je záměr ICAN investovat do singapurského summitu v souladu se snahou organizace lobbovat za dohodu o nešíření jaderných zbraní. „Naším záměrem není platit luxusní apartmá pro vůdce KLDR či kohokoli dalšího,“ uvedl Kawasaki.

Jak ale upozornila agentura Reuters, Kimův poradce, který de facto sehrává roli šéfa úřadu severokorejské vlády, byl minulý týden viděn v pětihvězdičkovém singapurském hotelu Fullerton. Podle médií do Singapuru přijel na schůzku s americkým zástupci a společně řešili logistiku summitu.

Severokorejci si podle listu The Washington Post vybrali, že budou bydlet v hotelu Fullerton, kde prezidentské apartmá stojí v přepočtu přes 130.000 Kč za noc. Singapur, malý, ale bohatý městský stát ležící v jihovýchodní Asii, již dříve oznámil, že ponese část nákladů na připravovaný summit, aby přispěl k úspěchu schůzky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.