Články odjinud

Průjem, vši, kožní nemoci. Nová vlna syrských uprchlíků potřebuje třímiliardovou pomoc, zní z OSN

Průjem, vši, kožní nemoci. Nová vlna syrských uprchlíků potřebuje třímiliardovou pomoc, zní z OSN

Humanitární organizace potřebují 150 milionů dolarů (tři miliardy Kč) na zajištění pomoci pro 250.000 lidí, kteří byli vysídleni při turecké ofenzivě proti kurdským milicím v severosyrské oblasti Afrín a během útoků syrských vládních vojsk na východní Ghútu na okraji Damašku. Podle agentury AP to dnes řekl vysoce postavený představitel OSN.

Podle koordinátora humanitárního záležitostí OSN Alího Záatarího před vládní ofenzivou ve východní Ghútě uprchlo 80.000 lidí a asi 50.000 z nich je v současné chvíli stále v uprchlickým zařízeních. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo životy 1600 lidí, dodal. Ředitel syrského Červeného kříže Chálid Hbúbátí uvedl, že se do svých domovů ve východní Ghútě vrátilo asi 26.000 civilistů poté, co jejich vesnice dobyla syrská armáda.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v pondělí oznámil, že děti, které přichází do uprchlických zařízení z východní Ghúty, mají často průjem, vši a trpí různými kožními onemocněními. V některých případech šly několik kilometrů bosy. Uprchlická zařízení poblíž východní Ghúty jsou přeplněná a nedisponují splachujícími záchody ani sprchami, uvedl MVČK.

Vedení ruské operace v Sýrii v pondělí oznámilo, že do vládou dobytých oblastí přišlo ze zbytku východní Ghúty 120.000 lidí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, napsala, že lidí bylo 100.000. Ani jeden z údajů se nepodařilo nezávisle ověřit.

V severosyrském městě Tal Rifaat, kam mnoho civilistů uprchlo, když turecká armáda tento měsíc z rukou syrské kurdské milice dobyla město Afrín, je dalších 180.000 vysídlených osob, řekl Záatarí. Peníze podle něj humanitárním organizacím přichází, ale finanční prostředky zatím na pomoc všem nestačí.

Nejnovější kroky syrské vlády a Ruska, jejichž cílem je, aby povstalci v poslední části východní Ghúty, kterou stále ovládají, kapitulovali, mohou přinutit další desetitisíce lidí opustit své domovy.

Rusko dalo povstalecké skupině Džajš al-Islám (Armáda Islámu) 48 hodin na to, aby opustila největší město východní Ghúty Dúmá. Jinak vláda hrozí ofenzivou, při níž mohou přijít o život tisíce dalších civilistů. Syrská vládní vojska zatím město obklíčila a podle AP se připravují na útok.

Džajš al-Islám je poslední povstalecká skupina ve východní Ghútě, která se stále nevzdala. Dalších asi 25.000 rebelů s rodinami se s Damaškem domluvilo na evakuaci a část z nich už odjela do povstalci ovládaného regionu na severozápadě Sýrie. Evakuace pokračovaly i dnes. Zatím z východní Ghúty do rebely ovládaného Idlibu přijelo asi 6500 lidí. Další konvoj autobusů Ghútu opustí dnes či ve čtvrtek ráno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud