První obyvatelé Země oslavili příchod roku 2018. Operu v Sydney ozářil velkolepý ohňostroj | info.cz

Články odjinud

První obyvatelé Země oslavili příchod roku 2018. Operu v Sydney ozářil velkolepý ohňostroj

Západní Tichomoří včetně východní části Austrálie již oslavují rok 2018. V Sydney o půlnoci místního času (14:00 SEČ) nebe ozářil tradiční ohňostroj nad budovou opery. Nový rok již přivítali také občané Ruska v Čukotském autonomním okruhu na východě země. Přechod do roku 2018 na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvá 26 hodin. Skončí tak v pondělí ve 13:00 SEČ.

Jako první nastal nový rok v ostrovním státě Samoa a také na tichomořském Vánočním ostrově (Kiritimati), který je součástí republiky Kiribati, a to úderem dnešních 11:00 SEČ. Po patnácti minutách nastala půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Ne všude tak vychází půlnoc ve vztahu k SEČ na celou hodinu, příklady jsou Teherán, kde první den nového roku nastane ve 21:30 SEČ, nebo Káthmándú (19:15 SEČ).

Prvními velkými sídly, která oslavila rok 2018, byly ve 12:00 SEČ novozélandská metropole Wellington a místní největší město Auckland. Ve 13:00 SEČ novoroční oslavy začaly v Anadyru, který je nejvýchodnějším ruským městem.

Ve 14:00 SEČ se k oslavám roku 2018 připojilo Sydney, kde město připravilo 12minutový ohňostroj, který ozářil nebe nad budovou opery a přístavního mostu Harbour Bridge. Tři hodiny před půlnočním ohňostrojem uspořádalo Sydney na stejném místě pyrotechnickou podívanou také pro rodiny s malými dětmi, která trvala osm minut.

Oslavy v Sydney, které doprovází mimořádná bezpečnostní opatření, patří k jedněm z největších, pořadatelé očekávali až milion lidí. Předpokládá se, že do ulic Melbourne, které je dalším z oblíbených cílů, se vydalo přes 500.000 lidí.

Zatímco v Sydney si oslavující dav ohňostroj užil, v Terrigalu severně od Sydney tomu tak nebylo. Několik hodin před půlnocí se zde vzňala loďka, ze které chtěli pyrotechnici část ohňostroje odpálit. Evakuováno muselo být několik tisíc lidí, řada z nich pak na twitteru o požáru a následné explozi psala jako o svém vůbec nejhorším zážitku. Na lodi se plavili dva muži, kteří podle policie utrpěli lehká zranění.

Půlnoc nyní budou v 16:00 SEČ slavit obyvatelé Tokia a Soulu, v 17:00 SEČ Pekingu, Hongkongu a Singapuru, ve 21:00 SEČ se k nim přidá také Dubaj a o hodinu později Moskva. V pondělí 01:00 SEČ vstoupí do roku 2018 Londýn s Lisabonem, v 06:00 SEČ New York, po třech dalších hodinách San Francisco a Los Angeles a v 11:00 SEČ Honolulu.

Nejdéle si na novoroční přípitek musí počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2018 nastane v pondělí ve 12:00 SEČ. O hodinu později pak nový rok začne i na dvou neobydlených tichomořských ostrovech - Bakerově a Howlandově. Znamená to tedy, že až poslední místo planety vstoupí do roku 2018, bude na Samoi již úterý 2. ledna dvě hodiny ráno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud