Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Zatímco se pozůstalí a celé Spojené státy vzpamatovávají z nejkrvavější masové vraždy v historii země, na povrch se dostávají detaily z policejního vyšetřování. Do médií unikly první fotografie z hotelového pokoje, odkud 64letý vrah Stephen Paddock deset minut střílel do návštěvníků festivalu country hudby a 59 z nich zabil. Na snímcích, které zveřejnil britský deník Daily Mail, jsou kromě těla zastřeleného Paddocka vidět poházené zbraně, vypálené náboje i zásoby nové munice nebo kladivo, kterým zřejmě rozbil dvě okna hotelového apartmá.

Když se důchodce Stephen Paddock ubytoval v hotelovém apartmá 32135 ve 32. patře lasvegaského hotelu Mandalay Bay, personálu na něm nic neobvyklého nepřišlo. Ve dvoupokojovém apartmá si ničeho podezřelého nevšimly ani uklízečky, které neměly tušení, že se v pokoji nachází celkem 23 zbraní a jsou zde nainstalované kamery – jednu Paddock umístil do kukátka u hlavních dveří a další dvě do chodby tak, aby viděl přicházet zásahovou jednotku.

Podle televize CNN Paddock obří arzenál nanosil do hotelového pokoje během několika dní ve víc než 10 kufrech. Pokoj ve 32. patře byl přitom ideálním místem, odkud měl na místo konání festivalu dokonalý výhled.

„Můžete vidět, že jsou okna vyražená, jedno vpředu, druhé v rohu, což mu dalo dva různé úhly, ze kterých mohl střílet a to celé je součást jeho plánování,“ vysvětlil pro CNN policejní analytik Art Roddick, který zároveň upozorňuje, že se kvůli přítomnosti hostů v dalších pokojích policie nemohla pokusit střelce zasáhnout zvenku.

Zásahová jednotka tak musela vtrhnout přímo do jeho pokoje. „Zkontrolovali patro po patru, dokud nelokalizovali, kde se pokoj nachází,“ říká o zásahu šerif Joseph Lombardo. Díky kamerám Paddock věděl, že se k němu jednotka rychlého nasazení blíží a než stačila rozrazit dveře, střelec se zastřelil.

Jak naznačuje policejní vyšetřování, Paddock byl zbraněmi posedlý. Americká policie našla na třech různých místech, kde vrah pobýval, celkem 47 střelných zbraní. Dvanáct z těch, které měl útočník u sebe v pokoji, bylo vybaveno mechanismem, který umožňoval střílet z nich takřka nepřetržitě jako z automatických zbraní. Žádná z položek jeho arzenálu nebyla vyrobená podomácku.

V Paddockově autě se našly mimo jiné i chemikálie používané k výrobě bomby, jeho motiv ale stále zůstává nejasný.

Vyšetřování také odhalilo stopu vedoucí na Filipíny. Agentura AP napsala s odvoláním na nejmenovaného oficiálního činitele, že Paddock několik dní před masakrem poslal na Filipíny 100 000 dolarů (asi 2,2 milionu Kč) a v uplynulých týdnech nahlásil asi deset herních transakcí v hodnotě 10 000 dolarů (asi 220 000 Kč) a více.

Na Filipínách se v úterý nacházela Paddockova přítelkyně Marilou Danleyová, která dnes dorazila do USA. Na letišti v Los Angeles ji očekávali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování, kteří ji chtějí ještě dnes vyslechnout. Šerif Joseph Lombardo novinářům řekl, že policie doufá, že s pomocí Danleyové získají více informací o Paddockově životě a názorech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744