Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Zatímco se pozůstalí a celé Spojené státy vzpamatovávají z nejkrvavější masové vraždy v historii země, na povrch se dostávají detaily z policejního vyšetřování. Do médií unikly první fotografie z hotelového pokoje, odkud 64letý vrah Stephen Paddock deset minut střílel do návštěvníků festivalu country hudby a 59 z nich zabil. Na snímcích, které zveřejnil britský deník Daily Mail, jsou kromě těla zastřeleného Paddocka vidět poházené zbraně, vypálené náboje i zásoby nové munice nebo kladivo, kterým zřejmě rozbil dvě okna hotelového apartmá.

Když se důchodce Stephen Paddock ubytoval v hotelovém apartmá 32135 ve 32. patře lasvegaského hotelu Mandalay Bay, personálu na něm nic neobvyklého nepřišlo. Ve dvoupokojovém apartmá si ničeho podezřelého nevšimly ani uklízečky, které neměly tušení, že se v pokoji nachází celkem 23 zbraní a jsou zde nainstalované kamery – jednu Paddock umístil do kukátka u hlavních dveří a další dvě do chodby tak, aby viděl přicházet zásahovou jednotku.

Podle televize CNN Paddock obří arzenál nanosil do hotelového pokoje během několika dní ve víc než 10 kufrech. Pokoj ve 32. patře byl přitom ideálním místem, odkud měl na místo konání festivalu dokonalý výhled.

„Můžete vidět, že jsou okna vyražená, jedno vpředu, druhé v rohu, což mu dalo dva různé úhly, ze kterých mohl střílet a to celé je součást jeho plánování,“ vysvětlil pro CNN policejní analytik Art Roddick, který zároveň upozorňuje, že se kvůli přítomnosti hostů v dalších pokojích policie nemohla pokusit střelce zasáhnout zvenku.

Zásahová jednotka tak musela vtrhnout přímo do jeho pokoje. „Zkontrolovali patro po patru, dokud nelokalizovali, kde se pokoj nachází,“ říká o zásahu šerif Joseph Lombardo. Díky kamerám Paddock věděl, že se k němu jednotka rychlého nasazení blíží a než stačila rozrazit dveře, střelec se zastřelil.

Jak naznačuje policejní vyšetřování, Paddock byl zbraněmi posedlý. Americká policie našla na třech různých místech, kde vrah pobýval, celkem 47 střelných zbraní. Dvanáct z těch, které měl útočník u sebe v pokoji, bylo vybaveno mechanismem, který umožňoval střílet z nich takřka nepřetržitě jako z automatických zbraní. Žádná z položek jeho arzenálu nebyla vyrobená podomácku.

V Paddockově autě se našly mimo jiné i chemikálie používané k výrobě bomby, jeho motiv ale stále zůstává nejasný.

Vyšetřování také odhalilo stopu vedoucí na Filipíny. Agentura AP napsala s odvoláním na nejmenovaného oficiálního činitele, že Paddock několik dní před masakrem poslal na Filipíny 100 000 dolarů (asi 2,2 milionu Kč) a v uplynulých týdnech nahlásil asi deset herních transakcí v hodnotě 10 000 dolarů (asi 220 000 Kč) a více.

Na Filipínách se v úterý nacházela Paddockova přítelkyně Marilou Danleyová, která dnes dorazila do USA. Na letišti v Los Angeles ji očekávali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování, kteří ji chtějí ještě dnes vyslechnout. Šerif Joseph Lombardo novinářům řekl, že policie doufá, že s pomocí Danleyové získají více informací o Paddockově životě a názorech.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1