První povolební rozhovor Hillary Clintonové: „Svou roli sehrála nenávist k ženám.“ | info.cz

Články odjinud

První povolební rozhovor Hillary Clintonové: „Svou roli sehrála nenávist k ženám.“

Když byla demokratická kandidátka v amerických prezidentských volbách Hillary Clintonová nucena v listopadu uznat svou prohru, stáhla se na čas z očí veřejnosti do ústraní. Ve svém prvním rozhovoru po téměř půl roce tvrdí, že na pro ni nepříznivý výsledek voleb měla svůj vliv nenávist k ženám. Vyslovila se rovněž pro vojenskou intervenci v Sýrii.

Demokratka podle vlastních slov strávila podstatnou část volební kampaně tím, že bojovala proti skutečnosti, že 53 % bílých občanek Spojených států preferovalo jejího rivala. Na její prohru měla prý dopad nenávist k ženám, jak řekla na summitu organizace Women in the World. „Rozhodně měla svůj vliv misogynie,“ cituje deník The Guardian slova Clintonové.

Tyfová Mary
Mary Mallonová byla kuchařkou irského původu, která přišla v roce 1883 v 15 letech do USA. Do historie vstoupila jako první člověk ve Spojených státech, který přenášel tyfus, ačkoliv navenek nejevil žádné příznaky nemoci. Byla tedy sama zdravá, ale současně šířila nemoc mezi lidmi. Úřady ji dvakrát poslaly do karantény. Poprvé byla propuštěna s tím, že nesmí pracovat jako kuchařka. Našla si práci v prádelně, která byla ale hůře placená, takže se po několika letech k přípravě jídel vrátila. Poté, co byla zadržena, jelikož opět nakazila několik osob, putovala do izolace znovu. Zemřela 11. listopadu 1938 po téměř 30 letech v karanténě. Sousloví „Tyfová Mary“ se v USA používá také jako označení pro člověka, který kolem sebe šíří něco nebezpečného.

To, že je politička ambiciózní ženou, jí prý ve společnosti poměrně spolehlivě zajistilo status „Tyfové Mary,“ tedy osoby, která šíří kolem sebe něco nebezpečného. Tak jsou podle někdejší ministryně zahraničí v USA vnímány ženy, které mají úspěšnou kariéru. Silné ženy podle ní nemá rád ani stávající prezident Donald Trump.

Na přetřes přišlo také údajné zapojení Ruska do amerických prezidentských voleb, podle demokratky je žádoucí, aby došlo k důkladnému prošetření věci. „To, co se nám stalo, bylo aktem agrese ze strany cizí mocnosti pod kontrolou někoho, kdo má silnou touhu ovládnout Evropu a nás srazit na kolena,“ řekla Hillary Clintonová. „To, co chtěl Putin udělat, bylo zasít nedůvěru a zmatek, stejně jako ovlivnit naše volební výsledky.“

Rusku někdejší demokratická kandidátka na post hlavy USA vyčítá také to, že „využívá informace jako zbraně“ ve formě „tisíců agentů, robotů a trollů.“ Proto je podle ní nesmírně důležité, aby proběhlo důkladné nezávislé a nestranické vyšetřování. „Doufám, že bude Kongres táhnout za jeden provaz a zpozorní, protože úspěch, který Kreml zaznamenal, způsobí, že se hned tak nestáhnou,“ zdůraznila.

V projevu, který učinila Hillary Clintonová na summitu ještě před odvetným útokem Donalda Trumpa na syrskou základnu poblíž Homsu, také prohlásila, že považuje vojenskou intervenci Spojených států v Sýrii za nutnou. Současně uznala, že administrativa Baracka Obamy měla udělat ve věci více.

„Věřím tomu, že jsme měli a stále bychom měli zničit jeho letiště a tím mu znemožnit, aby mohl do budoucna bombardovat nevinné lidi a útočit na ně nervovým plynem sarinem,“ řekla bývalá první dáma Spojených států v souvislosti se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud