Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První rozhovor po zvolení. Trump prý vyhrál díky Twitteru

První rozhovor po zvolení. Trump prý vyhrál díky Twitteru

Přestože nově zvolený americký prezident Donald Trump napadal na sociálních sítích nevybíravě své oponenty, nestydí se za to. Sociální sítě bude využívat i nadále, ale bude prý velmi zdrženlivý

Nově zvolený americký prezident Donald Trump přikládá velký podíl na svém vítězství sociální síti Twitter. Přestože jeho tweety, tedy krátké zprávy o 140 znacích, vyvolávaly často pobouření, protože v nich nevybíravě napadal své odpůrce, sám jej považuje za neocenitelnou součást kampaně. Nyní se ovšem hodlá umírnit. „Budu velmi zdrženlivý, pokud jej (Twitter) budu vůbec využívat,“ řekl v prvním rozhovoru po svém zvolení televizní stanici CBS.

 

Za své předchozí tweety se Trump rozhodně nestydí. „Je to moderní forma komunikace. Není to nic, za co bychom se měli stydět,“ dodal. Jeho twitterový účet v současnosti sleduje zhruba 14 milionů lidí. „Opravdu věřím, že jsem vyhrál díky tomu, že mě na Facebooku, Twitter a Instagramu sleduje tolik lidí. Pomohli mi to vyhrát souboje tam, kde moji soupeři utráceli mnohem více peněz,“ uvedl. Podle něj sociální sítě mají mnohem větší sílu než všechny utracené peníze za kampaň.

Považuje je rovněž za efektivní platformu, jak bojovat proti médiím. Když se jej moderátorka Lesley Stahlová zeptala, zda bude v této komunikace pokračovat, odpověděl, že sice není do sociálních sítí zamilovaný, ale pomáhají mu šířit myšlenky. „Pokud někdo o mě říká něco špatného nebo nepřesného, mám metodu jak jim to vrátit,“ doplnil. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744