První vyjádření pro média po otravě: „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia Skripalová | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První vyjádření pro média po otravě: „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia Skripalová

1080p720p360p

Dcera bývalého ruského agenta Sergeje Skripala Julia, která byla spolu se svým otcem před více než dvěma měsíci otrávena v britském Salisbury, poskytla první vyjádření pro média. Pro agenturu Reuters, kterou kontaktovala skrze britskou policii, popsala, jak probíhá její zotavování. Uvedla také, že navzdory tomu, že je z útoku obviňováno Rusko, chce se jednou do země vrátit. 

„Skutečnost, že byla použita nervově paralytická látka, je šokující,“ uvedla Skripalová v exkluzivním vyjádření pro agenturu Reuters. „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia, která se dle Reuters nachází na utajeném místě v Londýně. 

Skripalová byla spolu se svým otcem nalezena v bezvědomí na lavičcce v jihoanglickém Salisbury 4. března. Později vyšlo najevo, že byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Británie viní z útoku Rusko, to však jakoukoliv vinu na útoku odmítá. 

Ačkoliv lékaři Julii i jejímu otci nedávali příliš šancí na přežití, oba už byli propuštěni z nemocnice. Podle lékařů se ale nedá vyloučit, že budou mít nějaká trvalá poškození mozku. 

„Máme štěstí, že jsme oba přežili tento pokus o vraždu. Nechci zacházet do detailů, ale naše léčba byla invazivní, bolestivá a deprimující. Naše uzdravování je pomalé a extrémně bolestivé,“ popsala Julia. Skripalová uvedla, že bojuje se zničujícími změnami, které ji zatěžují jak fyzicky tak emocionálně, ale věří, že je překoná natolik, aby mohla pomáhat v rekonvalescenci svému otci. 

Britská média si po zveřejnění aktuálních fotografií všímají červené jizvy na hrdle Skripalové. Podle deníku The Daily Telegraph odpovídá jizvě pacienta, který musel podstoupit tracheotomii, tedy zákrok, při němž je vytvořen otvor do průdušnice kvůli zajištění dýchání.

Přestože je z útoku obviňováno Rusko, Julia se chce dle svých slov v „dlouhodobém horizontu“ do země vrátit. Služby ruského ambasadora v Londýně však využít odmítá. „Také chci zopakovat, co jsem už dříve řekla, že nikdo za mě ani mého otce nemluví, jen my sami,“ zdůraznila Julia, která neopomněla poděkovat personálu nemocnice v Salisbury i těm, kteří jí a jejímu otci pomohli v den, kdy byli otráveni. 

1080p 720p 360p
První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Život se mi obrátil naruby. Léčba byla pomalá, bolestivá a stále pokračuje. (23.5.2018)

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.