Články odjinud

První vyjádření pro média po otravě: „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia Skripalová

1080p720p360p

Dcera bývalého ruského agenta Sergeje Skripala Julia, která byla spolu se svým otcem před více než dvěma měsíci otrávena v britském Salisbury, poskytla první vyjádření pro média. Pro agenturu Reuters, kterou kontaktovala skrze britskou policii, popsala, jak probíhá její zotavování. Uvedla také, že navzdory tomu, že je z útoku obviňováno Rusko, chce se jednou do země vrátit. 

„Skutečnost, že byla použita nervově paralytická látka, je šokující,“ uvedla Skripalová v exkluzivním vyjádření pro agenturu Reuters. „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia, která se dle Reuters nachází na utajeném místě v Londýně. 

Skripalová byla spolu se svým otcem nalezena v bezvědomí na lavičcce v jihoanglickém Salisbury 4. března. Později vyšlo najevo, že byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Británie viní z útoku Rusko, to však jakoukoliv vinu na útoku odmítá. 

Ačkoliv lékaři Julii i jejímu otci nedávali příliš šancí na přežití, oba už byli propuštěni z nemocnice. Podle lékařů se ale nedá vyloučit, že budou mít nějaká trvalá poškození mozku. 

„Máme štěstí, že jsme oba přežili tento pokus o vraždu. Nechci zacházet do detailů, ale naše léčba byla invazivní, bolestivá a deprimující. Naše uzdravování je pomalé a extrémně bolestivé,“ popsala Julia. Skripalová uvedla, že bojuje se zničujícími změnami, které ji zatěžují jak fyzicky tak emocionálně, ale věří, že je překoná natolik, aby mohla pomáhat v rekonvalescenci svému otci. 

Britská média si po zveřejnění aktuálních fotografií všímají červené jizvy na hrdle Skripalové. Podle deníku The Daily Telegraph odpovídá jizvě pacienta, který musel podstoupit tracheotomii, tedy zákrok, při němž je vytvořen otvor do průdušnice kvůli zajištění dýchání.

Přestože je z útoku obviňováno Rusko, Julia se chce dle svých slov v „dlouhodobém horizontu“ do země vrátit. Služby ruského ambasadora v Londýně však využít odmítá. „Také chci zopakovat, co jsem už dříve řekla, že nikdo za mě ani mého otce nemluví, jen my sami,“ zdůraznila Julia, která neopomněla poděkovat personálu nemocnice v Salisbury i těm, kteří jí a jejímu otci pomohli v den, kdy byli otráveni. 

1080p 720p 360p
První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Život se mi obrátil naruby. Léčba byla pomalá, bolestivá a stále pokračuje. (23.5.2018)

 

 

Články odjinud