Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První vyjádření pro média po otravě: „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia Skripalová

1080p720p360p

Dcera bývalého ruského agenta Sergeje Skripala Julia, která byla spolu se svým otcem před více než dvěma měsíci otrávena v britském Salisbury, poskytla první vyjádření pro média. Pro agenturu Reuters, kterou kontaktovala skrze britskou policii, popsala, jak probíhá její zotavování. Uvedla také, že navzdory tomu, že je z útoku obviňováno Rusko, chce se jednou do země vrátit. 

„Skutečnost, že byla použita nervově paralytická látka, je šokující,“ uvedla Skripalová v exkluzivním vyjádření pro agenturu Reuters. „Můj život se obrátil vzhůru nohama,“ říká Julia, která se dle Reuters nachází na utajeném místě v Londýně. 

Skripalová byla spolu se svým otcem nalezena v bezvědomí na lavičcce v jihoanglickém Salisbury 4. března. Později vyšlo najevo, že byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Británie viní z útoku Rusko, to však jakoukoliv vinu na útoku odmítá. 

Ačkoliv lékaři Julii i jejímu otci nedávali příliš šancí na přežití, oba už byli propuštěni z nemocnice. Podle lékařů se ale nedá vyloučit, že budou mít nějaká trvalá poškození mozku. 

„Máme štěstí, že jsme oba přežili tento pokus o vraždu. Nechci zacházet do detailů, ale naše léčba byla invazivní, bolestivá a deprimující. Naše uzdravování je pomalé a extrémně bolestivé,“ popsala Julia. Skripalová uvedla, že bojuje se zničujícími změnami, které ji zatěžují jak fyzicky tak emocionálně, ale věří, že je překoná natolik, aby mohla pomáhat v rekonvalescenci svému otci. 

Britská média si po zveřejnění aktuálních fotografií všímají červené jizvy na hrdle Skripalové. Podle deníku The Daily Telegraph odpovídá jizvě pacienta, který musel podstoupit tracheotomii, tedy zákrok, při němž je vytvořen otvor do průdušnice kvůli zajištění dýchání.

Přestože je z útoku obviňováno Rusko, Julia se chce dle svých slov v „dlouhodobém horizontu“ do země vrátit. Služby ruského ambasadora v Londýně však využít odmítá. „Také chci zopakovat, co jsem už dříve řekla, že nikdo za mě ani mého otce nemluví, jen my sami,“ zdůraznila Julia, která neopomněla poděkovat personálu nemocnice v Salisbury i těm, kteří jí a jejímu otci pomohli v den, kdy byli otráveni. 

1080p 720p 360p
První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Život se mi obrátil naruby. Léčba byla pomalá, bolestivá a stále pokračuje. (23.5.2018)

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1