Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pušky z Afriky i domácí chemikálie. Vědci mapují, čím vším zabíjejí radikálové z IS

Pušky z Afriky i domácí chemikálie. Vědci mapují, čím vším zabíjejí radikálové z IS

Bitva o Mosul se pomalu blíží do finále. Irácké armádě se spolu s mezinárodní koalicí povedlo dobýt už 90 procent města a nyní podniká ofenzivu na osvobození jeho zbytku od tzv. Islámského státu. Vojáci ale nejsou jediní, kdo na místě operují. Tým kanadských výzkumníků se pohybuje přímo za frontovou linií a dokumentuje, jaké zbraně islamisté využívají.

Průzkumníci Devin Morrowová a Mike Lewis jsou v domě, který ještě nedávno sloužil jako soud a věznice Islámského státu. Nyní na něm visí nápis „Osvobozeno hrdiny z ERD (irácká elitní jednotka rychlé reakce, pozn. red.)“.

Morrowová a Lewis najdou v domě láhve chemikálií, rozbušky a improvizované výbušné zařízení. Hledají ale něco jiného. „Vypadá to, jako kdyby všichni vyráběli bomby,“ tvrdí Lewis. Jejich práci zdokumentoval kanadský zpravodajský server Maclean´s.

Džihádisté před třemi lety získali arsenál zbraní, který tam zanechala irácká armáda. Kromě toho si podomácku dovedli vyrábět nejrůznější typy výbušnin či bazuky. Další zbraně navíc pašují ze Sýrie.

Právě po těch dvojice z neziskové organizace CAR (Conflict Armament Research) pátrá. Věří, že nálezy pomohou lépe se zorientovat v dodavatelských sítích tzv. Islámského státu (IS). Ty by se poté mohly uplatnit jako důkazy při stíhání dealerů.

Zachycené zbraně průzkumníci zaznamenávají do databáze, kterou mohou státy použít při tvorbě strategií vedoucím k zablokování dodávek nestátním a teroristickým skupinám.

Pozornost ale nevěnují jen výbušninám nebo samopalům. Když jim lidé z ERD předali pytel s chemikáliemi, Morrowová s Lewisem ho prozkoumali. Zajímají se, jaké nesou štítky. Díky tomu mohou opět vysledovat zemi původu, případně i továrnu, kde surovinu vyrobili.

„Pro nás je lepší, když to nejsou podomácku vyrobené chemikálie. Pak můžeme zjistit, jak se to k islamistům dostalo. Jedna zbraň dokáže ukázat část zásilky, která porušila embargo a identifikovat odpovědnou osobu,“ vysvětluje Lewis.

Takhle se lidem z CAR povedlo odhalit několik čínských útočných pušek SKS používaných k útokům v Africe. Databáze organizace je následně spojila se dvěma zbraněmi džihádistů z IS. „Myslíme, že přišly přes africkou zemi. Naznačují spojení afrických regionů s těmito skupinami,“ praví Lewis.

Občas se ale přihodí, že na místo dorazí pozdě. To jejich práci zkomplikuje. Vzhledem k nedostatečné koordinaci a rivalitě jednotlivých poboček iráckých bezpečnostních sil se může stát, že vojáci odešlou zbraně na recyklaci. „To jde rychle. Jakmile nejste přímo na frontě, je to pryč takřka okamžitě,“ dodává Lewis.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867