Putin lanaří oligarchy zpátky do Ruska. Potřebuje jejich peníze, oplátkou nabízí amnestii | info.cz

Články odjinud

Putin lanaří oligarchy zpátky do Ruska. Potřebuje jejich peníze, oplátkou nabízí amnestii

Až bilion dolarů. Taková je hodnota majetku ruských magnátů, kteří trvale nežijí v Rusku. Prezident Putin je teď svolává domů. Nabízí jim kapitálovou amnestii i osvobození od daně. 

Ruský prezident Vladimir Putin přecenil schopnost ruské ekonomiky vstřebat účinky sankcí, které na jeho zemi dopadly kvůli expanzi na Ukrajině. Nejspíš nepředpokládal, že je mezinárodní společenství udrží tak dlouho. Výsledek se každopádně dostavil a Putin na posledním zasedání svého kabinetu nařídil, aby byla vypracována legislativa, která by do Ruska přilákala oligarchy, kteří ze země v minulosti z různých důvodů odešli, píše agentura Bloomberg.

Není to poprvé, co Putinův režim přistupuje k podobnému triku. V souvislosti s eskalací ukrajinského konfliktu už jednou Putin byznysmeny domů zval, tenkrát ale s nijak velkým úspěchem. Nyní proto přichází nový plán.

Jeho páteří je zejména generální pardon pro podnikatele, kteří z Ruska mnohdy uprchli proto, že se stali cílem vyšetřování ze strany oficiálních míst. A jak ukazuje třeba příklad miliardáře Chodorkovského, Putinův režim dokáže s nepohodlnými moguly zatočit drsným způsobem.

Teď hříšní oligarchové nejspíš dostanou rok na to, aby se i se svým podnikáním vrátili do Ruska. Měli by s sebou přinést zhruba bilion dolarů. To je astronomická částka, která by přehřívající se ruské ekonomice pomohla překlenout aspoň nejhorší dopady sankcí.

„My i naši podnikatelé jsme opakovaně čelili nespravedlným a nezákonným zmrazováním aktiv pod rouškou sankcí. Prezident si přeje vytvořit pro podnikatele  komfortní podmínky, pokud chtějí využít této příležitosti k repatriaci svého majetku,“ prohlásil v úterý mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov.

Putin spoléhá také na nechtěnou pomoc amerického ministerstva financí, které nepřestává rozšiřovat seznam oligarchů blízkých prezidentovi, které stíhá cílenými sankcemi. Právě tito byznysmeni by podle ruského ministra financí Antona Siluanova měli využít možnost ochrany jejich bohatství, kterou jim nyní Putin nabízí.

Nakolik bude tato iniciativa Kremlu úspěšná, je nejisté. Pořád ještě totiž existuje dostatek rájů na zemi, kde se velcí byznysmeni mohou před sankcemi skrýt.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud