Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radikální obrat: 7 způsobů, jak chce Trump změnit USA

Radikální obrat: 7 způsobů, jak chce Trump změnit USA
 

Zvolený americký prezident Donald Trump se chystá na převzetí moci a buduje tým, se kterým bude zemi řídit. Deník Financial Times se ale už teď na základě jeho předchozích výroků pokusil odhadnout, jak bude Trump vládnout. Spojené státy podle všeho čekají dramatické změny. 

1. Obchod

Budoucí prezident odmítá obchodní dohodu USA se státy kolem Tichého oceánu známou jako Transpacifické partnerství. Další dohodu o volném trhu, smlouvu NAFTA s Mexikem, chce revidovat. Pohrozil také zavedení ochranářských cel vůči Číně.

2. Zahraniční politika

Trump chce buď zrušit, anebo přehodnotit přelomovou dohodu současného prezidenta Baracka Obamy s Íránem o tamním jaderném programu. Přísněji se chce stavět také k těm členským zemím Severoatlantické aliance, které dostatečně nepřispívají na vlastní obranu. Naznačil také sbližování s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

3. Zdravotnictví

Nový šéf Bílého domu chce – stejně jako zbytek Republikánské strany – co nejdříve zrušit zdravotní reformu, kterou prosadil Barack Obama. Zatím ale nepředstavil alternativu.

4. Daně

Trump slibuje nejvyšší daňové úlevy od časů Ronalda Reagana – na nižší daně se podle něj můžou těšit všichni Američané. Firmy podle něj nebudou ze zisku platit více než 15 procent oproti až 35 procentům v současnosti.

5. Nejvyšší soud

V nejvyšší americké soudní instanci je v současnosti vyrovnaný počet sil mezi konzervativními a liberálními soudci. Trump jej poměrně snadno může zvrátit, až bude vybírat devátého soudce. Senát, který jeho návrh bude schvalovat, totiž ovládají republikáni.

6. Klima

Trump označil globální oteplování za fámu, kterou vytvořila Čína, aby donutila americkou konkurenci k nákladným investicím do technologií šetrným k životnímu prostředí a zneškodnila ji tak. Chce proto zrušit „pařížskou“ dohodu o ochraně klimatu.

7. Imigrace

Budoucí šéf Bílého domu chce deportovat zhruba 11 milionů ilegálních imigrantů v zemi. Sliboval také, že postaví zeď na hranicích s Mexikem a zakáže do země vstup muslimům. V pozdějších fázích kampaně ale svá prohlášení zmírňoval.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1