Ráj na sopečných ostrovech. Před 120 lety USA anektovaly Havaj | info.cz

Články odjinud

Ráj na sopečných ostrovech. Před 120 lety USA anektovaly Havaj

Jedno z nejodlehlejších, ale také nejkrásnějších míst na planetě - to je Havaj, jejíž jméno se stalo synonymem pro pohodu a nicnedělání. Řetězec vulkanických ostrovů, kde žije 1,3 milionu obyvatel, se stal turistickým magnetem a rájem vodních sportů. Události na zdejší strategické americké vojenské základně Pearl Harbor sehrály také důležitou roli v druhé světové válce. Před 120 lety, 7. července 1898, Havajské ostrovy anektovaly Spojené státy, 50. státem USA a poslední hvězdou na vlajce USA se staly v roce 1959.

Prvními obyvateli na Havaji byli zřejmě Polynésané, kteří sem připluli již 300 let před Kristem. Prvními bělochy se pak stali námořníci Angličana Jamese Cooka. Na ostrovy poté začali přicházet obchodníci, kteří se zajímali především o santalové dřevo. Rozběhl se prosperující obchod, který však časem přispěl k zániku havajské kultury. Střelné zbraně, alkohol, drogy a epidemie nemocí způsobily, že místních lidí začalo ubývat ve prospěch přistěhovalců z Asie a Ameriky (ze 300.000 domorodců v Cookově době jich v roce 1820 zbyla jen třetina). Havajská společnost byla rozdělena na kasty a nebyly jí cizí ani lidské oběti. Jejich konec přišel až s činností křesťanských misionářů.

Tradiční havajská monarchie se začala měnit v monarchii konstituční, jejímž prvním ministrem byl Američan Gerrit Judd. Jeho zásluhou byly provedeny reformy a uzavřena řada obchodních dohod s USA. Rostla výroba třtinového cukru i jeho prodej na amerických trzích. Smlouvy upravily množství vyváženého cukru a ochránily postavení havajských pěstitelů. Výměnou za to USA získaly právo zřídit na Oahu námořní přístav, který dostal jméno Pearl Harbor, na který v prosinci 1941 nečekaně zaútočila japonská letadla a útok přiměl USA ke vstupu do druhé světové války.

Po státním převratu z roku 1893 povstalci složení převážně z občanů Spojených států svrhli královnu Havajského království Liliuokalani. Moci se chopil takzvaný Výbor občanské bezpečnosti, který požadoval připojení k USA. S tím ale nesouhlasil americký prezident Grover Cleveland a v červenci 1894 byla vyhlášena Havajská republika. V roce 1897 nový americký prezident William McKinley souhlasil se smlouvou o anexi Havajských ostrovů, která byla podepsána 7. července 1898 a ostrovy byly (podle názorů oponentů nezákonně) anektovány ve prospěch USA.

Od roku 1900 měly ostrovy statut amerického teritoria v čele s guvernérem. Posléze se začalo uvažovat o trvalém připojení Havaje k USA. Americký Kongres ale tento návrh v roce 1937 zamítl, politikům vadila značná vzdálenost souostroví od amerického kontinentu a smíšené obyvatelstvo. Rychlý ekonomický růst po válce a pověst havajských válečníků však znovu nastolily otázku, zda mají být ostrovy přijaty do Unie, nebo mají směřovat k nezávislosti. Nakonec zvítězila první možnost.

Havaj (přezdívanou Aloha State) tvoří osm hlavních ostrovů a více než stovka menších ostrůvků a atolů. Všechny se od sebe liší barevností a stylem života. Je zde příjemné podnebí, nádherné pláže, bohatá vegetace a květena i činné vulkány. Nejnavštěvovanějším ostrovem, kde žijí více než tři čtvrtiny obyvatel, je Oahu. Leží na něm také hlavní město celého souostroví Honolulu, které se kromě proslulé pláže Waikiki může pyšnit i velmi slavným rodákem, kterým je bývalý americký prezident Barack Obama.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud