Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Razie v táboře: V Gaze zatkli atentátníka na palestinského premiéra

Razie v táboře: V Gaze zatkli atentátníka na palestinského premiéra

V palestinském Pásmu Gazy dnes zatkli muže, který je podezřelý z nedávného pokusu zabít palestinského premiéra Ramího Hamdalláha. Při razii v táboře Nusajrát zemřeli v přestřelce dva palestinští policisté. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel s odvoláním na hnutí Hamás, které Pásmo Gazy přes deset let ovládá.

Při razii v táboře Nusajrát byl dnes zatčen šestadvacetiletý Anas abú Chúsá, který je podle Hamásu hlavním podezřelým z atentátu na Hamdalláha, a dva další muži. Chúsá podle neoficiálních informací zřejmě patří k salafistické skupině, která operuje v Gaze. Na jeho dopadení vypsaly místní úřady odměnu 5000 dolarů (asi 105.000 korun).

Bomba v blízkosti Hamdalláhova konvoje vybuchla 13. března u hraničního přechodu Bajt Hanún na severu Pásma Gazy, kam premiér přijel na slavnostní otevření čističky odpadních vod, vybudované s přispěním Světové banky a Evropské unie. Hamdalláh se snaží o smíření palestinského vedení s radikálním hnutím Hamás, s nímž je druhá hlavním palestinská strana Fatah v konfliktu od roku 2007, kdy Hamás ovládl Gazu.

Palestinskému premiérovi se při výbuchu nic nestalo, zraněno bylo několik jeho strážců. Hamdalláh je předsedou vlády palestinské samosprávy, která sídlí na jiném palestinském území - na Západní břehu Jordánu, okupovaném Izraelem. Hamdalláh je členem strany Fatah.

Loni v říjnu během rozhovorů v Egyptě dosáhly Hamás a Fatah dohody o politickém usmíření, která počítá s vytvořením společné vlády. Ta ale zatím nevznikla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1