Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Razie v táboře: V Gaze zatkli atentátníka na palestinského premiéra

Razie v táboře: V Gaze zatkli atentátníka na palestinského premiéra

V palestinském Pásmu Gazy dnes zatkli muže, který je podezřelý z nedávného pokusu zabít palestinského premiéra Ramího Hamdalláha. Při razii v táboře Nusajrát zemřeli v přestřelce dva palestinští policisté. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel s odvoláním na hnutí Hamás, které Pásmo Gazy přes deset let ovládá.

Při razii v táboře Nusajrát byl dnes zatčen šestadvacetiletý Anas abú Chúsá, který je podle Hamásu hlavním podezřelým z atentátu na Hamdalláha, a dva další muži. Chúsá podle neoficiálních informací zřejmě patří k salafistické skupině, která operuje v Gaze. Na jeho dopadení vypsaly místní úřady odměnu 5000 dolarů (asi 105.000 korun).

Bomba v blízkosti Hamdalláhova konvoje vybuchla 13. března u hraničního přechodu Bajt Hanún na severu Pásma Gazy, kam premiér přijel na slavnostní otevření čističky odpadních vod, vybudované s přispěním Světové banky a Evropské unie. Hamdalláh se snaží o smíření palestinského vedení s radikálním hnutím Hamás, s nímž je druhá hlavním palestinská strana Fatah v konfliktu od roku 2007, kdy Hamás ovládl Gazu.

Palestinskému premiérovi se při výbuchu nic nestalo, zraněno bylo několik jeho strážců. Hamdalláh je předsedou vlády palestinské samosprávy, která sídlí na jiném palestinském území - na Západní břehu Jordánu, okupovaném Izraelem. Hamdalláh je členem strany Fatah.

Loni v říjnu během rozhovorů v Egyptě dosáhly Hamás a Fatah dohody o politickém usmíření, která počítá s vytvořením společné vlády. Ta ale zatím nevznikla.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867