Repatriace utlačovaných Rohingů? Fraška, udeřila vláda Bangladéše na Barmu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Repatriace utlačovaných Rohingů? Fraška, udeřila vláda Bangladéše na Barmu

Repatriace utlačovaných Rohingů? Fraška, udeřila vláda Bangladéše na Barmu

Vláda Bangladéše odmítla sobotní tvrzení Barmy, že došlo k repatriaci první rodiny z řad muslimských Rohingů, kteří od loňského srpna prchali z barmského Arakanského státu před násilím. Barma o víkendu oznámila, že uprchlickým centrem na západě země prošla pětičlenná muslimská rodina. Ta ale podle Bangladéše nikdy na jeho území nedorazila, informovala agentura AP.

Podle sobotního prohlášení barmské vlády se do města Maundo nedaleko hranice s Bangladéšem vrátila první rodina rohingských uprchlíků. Komuniké uvádělo, že navrátilci přišli do uprchlického centra, prošli imigrační a zdravotní kontrolou a byly jim poskytnuty základní prostředky, rýže, sítě proti moskytům, přikrývky, oblečení a kuchyňské potřeby.

Od loňského léta uteklo z Barmy do Bangladéše na 700.000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů poté, co armáda a polovojenské oddíly spustily operaci označovanou mnohými za etnickou čistku v reakci na útoky muslimských povstalců. V lednu se obě země dohodly na tom, že uprchlíci by se měli z Bangladéše vrátit do dvou let.

Bangladéšský ministr vnitra Asaduzzaman Chán ale dnes uvedl, že tvrzení o repatriaci bylo "nepravdivé", protože dotyčná rodina předtím na bangladéšském území vůbec nebyla. Podle Chána nešlo ze strany Barmy o "nic než frašku". "Toto nelze žádným způsobem nazývat repatriací. Žádná repatriace se nekonala. Bangladéš se toho nijak neúčastnil," řekl AP bangladéšský komisař pro pomoc uprchlíkům Abul Kalam.

Na fotkách zveřejněných barmskými úřady dostává pětice "muslimů" takzvané "národní verifikační karty", což je druh dokladu totožnosti, který ale majitelům nezajišťuje občanství. To je Rohingům v Barmě dlouhodobě odepíráno a členové menšiny zde nemohou volit nebo se svobodně pohybovat.

Podle představitelky OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursuly Müllerové, která Barmu nedávno navštívila, země není na návrat uprchlíků připravená. Müllerová poukázala na trvale nedostatečný přístup ke zdravotnickým službám a podmínky v táborech označila za žalostné. Pro lídry Rohingů v táborech v Bangladéši jsou také nepřijatelné speciální průkazy totožnosti, napsal zpravodajský web BBC.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.