Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Repatriace utlačovaných Rohingů? Fraška, udeřila vláda Bangladéše na Barmu

Repatriace utlačovaných Rohingů? Fraška, udeřila vláda Bangladéše na Barmu

Vláda Bangladéše odmítla sobotní tvrzení Barmy, že došlo k repatriaci první rodiny z řad muslimských Rohingů, kteří od loňského srpna prchali z barmského Arakanského státu před násilím. Barma o víkendu oznámila, že uprchlickým centrem na západě země prošla pětičlenná muslimská rodina. Ta ale podle Bangladéše nikdy na jeho území nedorazila, informovala agentura AP.

Podle sobotního prohlášení barmské vlády se do města Maundo nedaleko hranice s Bangladéšem vrátila první rodina rohingských uprchlíků. Komuniké uvádělo, že navrátilci přišli do uprchlického centra, prošli imigrační a zdravotní kontrolou a byly jim poskytnuty základní prostředky, rýže, sítě proti moskytům, přikrývky, oblečení a kuchyňské potřeby.

Od loňského léta uteklo z Barmy do Bangladéše na 700.000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů poté, co armáda a polovojenské oddíly spustily operaci označovanou mnohými za etnickou čistku v reakci na útoky muslimských povstalců. V lednu se obě země dohodly na tom, že uprchlíci by se měli z Bangladéše vrátit do dvou let.

Bangladéšský ministr vnitra Asaduzzaman Chán ale dnes uvedl, že tvrzení o repatriaci bylo "nepravdivé", protože dotyčná rodina předtím na bangladéšském území vůbec nebyla. Podle Chána nešlo ze strany Barmy o "nic než frašku". "Toto nelze žádným způsobem nazývat repatriací. Žádná repatriace se nekonala. Bangladéš se toho nijak neúčastnil," řekl AP bangladéšský komisař pro pomoc uprchlíkům Abul Kalam.

Na fotkách zveřejněných barmskými úřady dostává pětice "muslimů" takzvané "národní verifikační karty", což je druh dokladu totožnosti, který ale majitelům nezajišťuje občanství. To je Rohingům v Barmě dlouhodobě odepíráno a členové menšiny zde nemohou volit nebo se svobodně pohybovat.

Podle představitelky OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursuly Müllerové, která Barmu nedávno navštívila, země není na návrat uprchlíků připravená. Müllerová poukázala na trvale nedostatečný přístup ke zdravotnickým službám a podmínky v táborech označila za žalostné. Pro lídry Rohingů v táborech v Bangladéši jsou také nepřijatelné speciální průkazy totožnosti, napsal zpravodajský web BBC.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1