Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Revoluce skončila po prvním výstřelu.“ Válka ze Syřanů vysála touhu po změně režimu

„Revoluce skončila po prvním výstřelu.“ Válka ze Syřanů vysála touhu po změně režimu

Přestože v některých oblastech Sýrie se boje dostávají do své nejsilnější fáze, v Damašku už zbraně utichly a život se pomalu vrací do normálu. Velká očekávání, kterých byli Syřané během Arabského jara plní, se ale v období krvavé války rozplynuly. O náladách obyvatel v Damašku, kde převládá zoufalství a rezignovanost nad budoucím vývojem země, informoval server Middle East Eye.

Na první známky toho, že šest let trvající syrské válce dochází dech, jsou viditelné už při překračování syrsko-libanonské hranice. Ještě před rokem tu bylo osm kontrolních stanovišť, na kterých vojáci kontrolovali cestovní doklady a prohledávali auta. Teď jsou na hranici, která leží 50 kilometrů od hlavního města Damašku, kontrolní stanoviště jen tři.

V syrské metropoli je situace podobná. Polovina kontrolních stanovišť zmizela, což podle místních omezilo dopravní zácpy a život se pomalu začíná vracet k normálu. Obyvatelé mají navíc přístup k elektrické energii 12 hodin denně, což je v porovnání s loňskem, kdy elektřina nebyla k dispozici téměř vůbec, velký pokrok. Zmizely i dlouhé fronty na bomby s plynem, díky kterému mohli lidé v době bojů vařit. Ať lidé podporují režim Bašára Asada nebo ne, jsou vděční, že se situace zklidnila.

Obyvatelé Damašku nebyli nikdy striktně rozděleni na dva tábory – pro nebo proti Bašáru Asadovi. Někteří byli nerozhodnutí nebo politiku vůbec neřešili. Válku se zapojením cizích armád ale nechtěl nikdo. Přesně v to se ale prodemokratické demonstrace v roce 2011 proměnily. Obyvatelé a političtí aktivisté, kteří tehdy vyráželi do ulic ve snaze svrhnout Asada, už politiku přestávají řešit.

„Ještě před dvěma roky jsem se o politiku zajímala. Teď už mě nezajímá,“ říká asi 30letá Syřanka, která ze země odjela. Do Sýrie se však vrací navštěvovat rodiče. „To, co lidé před pár lety chtěli, nefungovalo,“ říká s tím, že následné ztráty způsobené válkou byly příliš velké. „Lidé jen chtějí pro sebe a své blízké mír,“ dodává. Myšlení lidí se podle ní změnilo.

„Lidé už se nezajímají o budoucnost země. Kouří vodnici a žijí jen pro daný okamžik. Já to cítím stejně,“ říká pro server Middle East Eye Syřanka, která pracuje jako tlumočnice. Nejvíc jí trápí to, jak bude po válce vypadat syrská společnost. „Boj může skončit, ale nenávist tu bude po mnoho let. Lidé na obou stranách jsou naštvaní. Obě strany se z násilí navzájem obviňují. Pokud jde o mě, revoluce skončila, když byl vypálen první výstřel,“ dodává.

Válka, kterou v roce 2011 zažehly protiasadovské demonstrace, si dle různých odhadů vyžádala přibližně 330 až 500 tisíc obětí. Přesné číslo je nemožné zjistit. Poměr sil na syrském bojišti změnilo Rusko, které od roku 2015 poskytuje vojenskou podporu režimu prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda spolu s Ruskem bojuje proti Islámskému státu, radikálům s vazbami na Al-Káidu a několika povstaleckým skupinám. V posledních týdnech se armádě daří vytlačovat IS z území v centrální a východní Sýrii. Kromě syrské armády proti radikálům z IS v Sýrii bojují také arabsko-kurdské síly SDF, které ze vzduchu podporuje mezinárodní letecká koalice pod vedením Spojených států.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1