Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v léčbě genetických onemocnění? Sedmiletého chlapce zachránila před smrtí genová terapie

Revoluce v léčbě genetických onemocnění? Sedmiletého chlapce zachránila před smrtí genová terapie

Lékaři v Evropě použili genovou terapii, aby zachránili život sedmiletého chlapce s „nemocí motýlích křídel“. Až donedávna se pouze předpokládalo, že se v budoucnu budou dát genetická onemocnění ve velkém rozsahu touto metodou léčit. Nyní je to skutečnost. Ve středu o tom informoval časopis prestižní vědecký časopis Nature. Znamená to revoluci v léčbě této vzácné nemoci?

Ještě nedávno se pouze předpokládalo, že by genová terapie mohla být v budoucnu využita k léčbě rozsáhlých dědičných onemocnění. Nyní se to stalo skutečností. I když to není poprvé, kdy byla tato léčba na genetické onemocnění použita, jedná se o zdaleka největší část povrchu těla, která byla touto metodou pacientovi s genetickou vadou léčena.

Sedmiletý chlapec se narodil se vzácným onemocněním, které se nazývá junkční bulózní epidermolýza (Epidermolysis bullosa). Nemoci se také často přezdívá „nemoc motýlích křídel“, a to z toho důvodu, že je kůže pacientů křehká jako motýlí křídla. Pacienti mají na kůži a sliznicích bolavé puchýře, které se snadno vytvoří třeba i po sebemenším tření o oblečení. Kůže je pak náchylná k infekcím i rakovině.

Nemocí trpí zhruba 500 000 lidí po celém světě a mnozí pacienti stráví většinu svého života v obvazech a se silnými bolestmi.

Jelikož se jedná o závažné onemocnění a chlapečkovi hrozilo, že zemře. Nakonec se ale zotavil, a to právě díky genové terapii. Dva roky po léčbě má i zdravou pokožku, může vést normální život a dokonce i hraje fotbal. To by dřív vůbec nebylo možné.

Při genové terapii dochází ke vnesení genetické informace do buněk za účelem léčebných účinků. Vnesená sekvence DNA pak kóduje chybějící nebo nefunkční protein. „Nesporně došlo k neuvěřitelné změně v životě chlapce,“ řekl pro The New York Times doktor Jouni Uitto, předseda katedry dermatologie a kožní biologie na Univerzitě Thomase Jeffersona ve Filadelfii.

Léčba pomocí genové terapie nyní nabízí naději pro některé pacienty, ale ne pro všechny. Ne každá mutace může být opravena stejným způsobem jako tato, na což upozorňuje i expert Jouni Uitto s tím, že nyní musí být prozkoumána obecná použitelnost tohoto přístupu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744