Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Rodiny patří k sobě.“ V USA se konají masové protesty proti Trumpově přistěhovalecké politice

„Rodiny patří k sobě.“ V USA se konají masové protesty proti Trumpově přistěhovalecké politice

Napříč Spojenými státy dnes vyšli lidé do ulic, aby dali najevo nesouhlas s politikou „nulové tolerance“ prezidenta Donalda Trumpa. Demonstranti pod heslem „Families Belong Together“ (Rodiny patří k sobě) protestují praxi oddělování dětí migrantů, kteří nelegálně přešli hranice do USA. Více než sedmi set stovek akcí se účastní stovky tisíc lidí. 

Spojené státy od května v rámci Trumpovy politiky „nulové tolerance“ zpřísnily postup vůči imigrantům, kteří nelegálně vstoupí do USA. Zatímco dopadení dospělí migranti putovali do vazby, děti jim byly odebrány a putovaly do detenčních center. 

V USA i v zahraničí vyvolala tato praxe pobouření, které se násobilo nahrávkami dětí, které násilné oddělení od rodičů nesly špatně. Pobouření bylo natolik silné, že americký prezident nakonec ustoupil a před týdnem podepsal dekret, kterým odebírání dětí od rodičů zastavil. Kongres se ale dosud neshodl na návrhu zákona, který by problematiku přistěhovalectví zevrubně řešil. Úřady navíc stále nevrátily zhruba 2000 dětí rodičům. Emoce tudíž stále neutichají.

Dnešní protesty by podle BBC mohly být jedny z největších proti americké přistěhovalecké politice. Jejich organizátoři chtějí vyslat jasný vzkaz Donaldu Trumpovi, aby ho nenapadlo dekret, kterým ukončil praxi rozdělování rodin migrantů, vzít zase zpět. „Nemůžeme si teď dovolit zvolnit, protože rozhodnutí soudu samo o sobě nestačí a může být zrušeno,“ říkají. 

Vedle rozdělování rodin migrantů volají demonstranti po ukončení zavírání migrantů do detenčních zařízení a odvolání zákazu vstupu do země občanům převážně pěti muslimských zemí, jehož platnost zkraje týdne posvětil Nejvyšší soud. 

Protesty by se měly uskutečnit v padesáti amerických státech. Organizátoři očekávají, že se jich zúčastní stovky tisíc lidí. Svoji podporu jim vyjádřily některé slavné osobnosti, například herečky Julianne Moore, America Ferrara a Natalie Portman. 

Ve středu jejich kolegyni – Susane Sarandon – na obdobné akci u Senátu USA zadržela policie. Protestující se posadili na schody u přístupu do kancelářské budovy Senátu a zabalili se do hliníkových izotermických přikrývek, které v detenčních střediscích dostávaly odebrané děti zadržených přistěhovalců. Policie následně demonstrantům přikrývky a transparenty zabavila a účastníky protestu zadržela.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyINFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyautor: INFO.CZ

Americký prezident Donald Trump se dnes naopak zastal vládní agentury, která měla rozdělování rodin migrantů na svědomí – Immigration and Customs Enforcement (ICE). „Děláte skvělou práci, která nás udržuje v bezpečí tím, že oddělujete ty nejhorší kriminální živly. Tak statečné!“ vyzdvihl Trump.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744