Články odjinud

„Rodiny patří k sobě.“ V USA se konají masové protesty proti Trumpově přistěhovalecké politice

„Rodiny patří k sobě.“ V USA se konají masové protesty proti Trumpově přistěhovalecké politice

Napříč Spojenými státy dnes vyšli lidé do ulic, aby dali najevo nesouhlas s politikou „nulové tolerance“ prezidenta Donalda Trumpa. Demonstranti pod heslem „Families Belong Together“ (Rodiny patří k sobě) protestují praxi oddělování dětí migrantů, kteří nelegálně přešli hranice do USA. Více než sedmi set stovek akcí se účastní stovky tisíc lidí. 

Spojené státy od května v rámci Trumpovy politiky „nulové tolerance“ zpřísnily postup vůči imigrantům, kteří nelegálně vstoupí do USA. Zatímco dopadení dospělí migranti putovali do vazby, děti jim byly odebrány a putovaly do detenčních center. 

V USA i v zahraničí vyvolala tato praxe pobouření, které se násobilo nahrávkami dětí, které násilné oddělení od rodičů nesly špatně. Pobouření bylo natolik silné, že americký prezident nakonec ustoupil a před týdnem podepsal dekret, kterým odebírání dětí od rodičů zastavil. Kongres se ale dosud neshodl na návrhu zákona, který by problematiku přistěhovalectví zevrubně řešil. Úřady navíc stále nevrátily zhruba 2000 dětí rodičům. Emoce tudíž stále neutichají.

Dnešní protesty by podle BBC mohly být jedny z největších proti americké přistěhovalecké politice. Jejich organizátoři chtějí vyslat jasný vzkaz Donaldu Trumpovi, aby ho nenapadlo dekret, kterým ukončil praxi rozdělování rodin migrantů, vzít zase zpět. „Nemůžeme si teď dovolit zvolnit, protože rozhodnutí soudu samo o sobě nestačí a může být zrušeno,“ říkají. 

Vedle rozdělování rodin migrantů volají demonstranti po ukončení zavírání migrantů do detenčních zařízení a odvolání zákazu vstupu do země občanům převážně pěti muslimských zemí, jehož platnost zkraje týdne posvětil Nejvyšší soud. 

Protesty by se měly uskutečnit v padesáti amerických státech. Organizátoři očekávají, že se jich zúčastní stovky tisíc lidí. Svoji podporu jim vyjádřily některé slavné osobnosti, například herečky Julianne Moore, America Ferrara a Natalie Portman. 

Ve středu jejich kolegyni – Susane Sarandon – na obdobné akci u Senátu USA zadržela policie. Protestující se posadili na schody u přístupu do kancelářské budovy Senátu a zabalili se do hliníkových izotermických přikrývek, které v detenčních střediscích dostávaly odebrané děti zadržených přistěhovalců. Policie následně demonstrantům přikrývky a transparenty zabavila a účastníky protestu zadržela.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyINFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyautor: INFO.CZ

Americký prezident Donald Trump se dnes naopak zastal vládní agentury, která měla rozdělování rodin migrantů na svědomí – Immigration and Customs Enforcement (ICE). „Děláte skvělou práci, která nás udržuje v bezpečí tím, že oddělujete ty nejhorší kriminální živly. Tak statečné!“ vyzdvihl Trump.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud