Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Rodiny patří k sobě.“ V USA se konají masové protesty proti Trumpově přistěhovalecké politice

„Rodiny patří k sobě.“ V USA se konají masové protesty proti Trumpově přistěhovalecké politice

Napříč Spojenými státy dnes vyšli lidé do ulic, aby dali najevo nesouhlas s politikou „nulové tolerance“ prezidenta Donalda Trumpa. Demonstranti pod heslem „Families Belong Together“ (Rodiny patří k sobě) protestují praxi oddělování dětí migrantů, kteří nelegálně přešli hranice do USA. Více než sedmi set stovek akcí se účastní stovky tisíc lidí. 

Spojené státy od května v rámci Trumpovy politiky „nulové tolerance“ zpřísnily postup vůči imigrantům, kteří nelegálně vstoupí do USA. Zatímco dopadení dospělí migranti putovali do vazby, děti jim byly odebrány a putovaly do detenčních center. 

V USA i v zahraničí vyvolala tato praxe pobouření, které se násobilo nahrávkami dětí, které násilné oddělení od rodičů nesly špatně. Pobouření bylo natolik silné, že americký prezident nakonec ustoupil a před týdnem podepsal dekret, kterým odebírání dětí od rodičů zastavil. Kongres se ale dosud neshodl na návrhu zákona, který by problematiku přistěhovalectví zevrubně řešil. Úřady navíc stále nevrátily zhruba 2000 dětí rodičům. Emoce tudíž stále neutichají.

Dnešní protesty by podle BBC mohly být jedny z největších proti americké přistěhovalecké politice. Jejich organizátoři chtějí vyslat jasný vzkaz Donaldu Trumpovi, aby ho nenapadlo dekret, kterým ukončil praxi rozdělování rodin migrantů, vzít zase zpět. „Nemůžeme si teď dovolit zvolnit, protože rozhodnutí soudu samo o sobě nestačí a může být zrušeno,“ říkají. 

Vedle rozdělování rodin migrantů volají demonstranti po ukončení zavírání migrantů do detenčních zařízení a odvolání zákazu vstupu do země občanům převážně pěti muslimských zemí, jehož platnost zkraje týdne posvětil Nejvyšší soud. 

Protesty by se měly uskutečnit v padesáti amerických státech. Organizátoři očekávají, že se jich zúčastní stovky tisíc lidí. Svoji podporu jim vyjádřily některé slavné osobnosti, například herečky Julianne Moore, America Ferrara a Natalie Portman. 

Ve středu jejich kolegyni – Susane Sarandon – na obdobné akci u Senátu USA zadržela policie. Protestující se posadili na schody u přístupu do kancelářské budovy Senátu a zabalili se do hliníkových izotermických přikrývek, které v detenčních střediscích dostávaly odebrané děti zadržených přistěhovalců. Policie následně demonstrantům přikrývky a transparenty zabavila a účastníky protestu zadržela.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyINFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyautor: INFO.CZ

Americký prezident Donald Trump se dnes naopak zastal vládní agentury, která měla rozdělování rodin migrantů na svědomí – Immigration and Customs Enforcement (ICE). „Děláte skvělou práci, která nás udržuje v bezpečí tím, že oddělujete ty nejhorší kriminální živly. Tak statečné!“ vyzdvihl Trump.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1