Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roste Le Penové vážná konkurence? Desetitisíce Francouzů chtějí za prezidenta Baracka Obamu

Roste Le Penové vážná konkurence? Desetitisíce Francouzů chtějí za prezidenta Baracka Obamu

Francouzi bojují o tom, aby se příštím francouzským prezidentem stal Barack Obama. Skupina lidí začala v pondělí bláznivou kampaň, ve které na webových stránkách Barack2017 a plakátech nabádá Francouze, aby učinili radikální krok a podepsali neobvyklou petici. Dokument žádá bývalého amerického prezidenta Baracka Obama, aby kandidoval na 25. prezidenta Francie.

Přestože to působí bizarně, petici podepsalo už 30 tisíc pravděpodobně frustrovaných voličů. Fotky plakátů také zaplavily sociální sítě. Čtyři Pařížani, kteří kampaň vytvořili, řekli, že akci započali kvůli nespokojenosti s kandidáty. Dalším účelem je snaha lidi pobavit především proto, že letošní volby provázejí samé skandály.

„Vyvstalo to z rozhovoru s přáteli. Rozhodli jsme se, že nechceme v těchto volbách volit pro žádného z kandidátů a tak tomu bylo už v několika posledních volbách. Už jsme otrávení z toho, že volíme proti někomu místo toho, abychom volili pro někoho, koho opravdu podporujeme,“ řekl jeden z iniciátorů kampaně pro britský Independent.

Novináře zajímalo, zda svou iniciativu myslejí vážně. „V konečném důsledku je to vtip. Chceme, aby se lidé ráno probudili a mohli se těšit z toho, že namísto obvyklých kandidátů vidí na 500 plakátech v ulicích Paříže obličej Baracka Obamy a oprostili se od skandálů, o terých každý den slýcháme,“ dopověděl.

„Reakce lidí je úžasná. Je to přesně to,co chtějí. Nejvtipnější je, že si lidé nejdříve myslí, že je to šílené, ale pak si řeknou: Vlastně proč ne?“ dodal a zdůraznil, že členové skupiny Barack2017 nevyjadřují politické názory, ale je jisté, že nebudou volit Marine Le Penovou.

První kolo francouzských voleb, které se bude konat v dubnu, vzbuzuje mezi Francouzi obavy kvůli skandálům prezidentských kandidátů a krajně pravicové Marine Le Penové, jež si drží solidní pozici v předvolebních průzkumech. Obama2017 předpovídá nevyhnutelné selhání příštích prezidentských voleb a vyzývá voliče, aby Francii vytáhli z letargie.

„Francie je připravená udělat radikální kroky. To je dobře, protože my přicházíme s radikálním nápadem,“ píše se na stránkách. „Myslíme si, že je čas posunout se k „Šesté republice“, aby se Francie dostala z letargie,“ pokračují autoři.

„Pokud chceme dosáhnout šesté republiky, musíme zasadit ránu těmto volbám a zvolit cizince jako hlavu naší nádherné země,“ přesvědčují. „Barack Obama ukončil druhé volební období 21. ledna, tak proč ho nenajmout jako prezidenta Francie,“  vysvětlují.

Stránka udává několik důvodů, proč by měli lidé petici podepsat včetně toho, že má Obama pro tuto práci nejlepší životopis a také, že voliči musí dát světu lekci demokracie v období, kdy se ve Francii schyluje k tomu, že země hodlá hlasovat pro radikální pravici.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744