Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozkol v Katalánsku: parlament odložil volbu premiéra. Jediným zájemcem zůstává uprchlý Puigdemont

Rozkol v Katalánsku: parlament odložil volbu premiéra. Jediným zájemcem zůstává uprchlý Puigdemont

Katalánský parlament na neurčito odložil volbu nového premiéra, původně plánovanou na dnešní odpoledne. Oznámil to předseda parlamentu Roger Torrent, čímž vnesl rozkol mezi dosud jednotné separatistické strany. Jediným kandidátem podle něj zůstává uprchlý expremiér Carles Puigdemont, pro něhož se separatisté disponující většinou křesel rozhodli hlasovat navzdory negativnímu stanovisku ústavního soudu. Španělská vláda Torrentův krok ocenila.

Odklad měl soudu umožnit prostudovat připomínky k sobotnímu výroku, které předložila Puigdemontova koalice. Soudci dnes odvolání zamítli, vedení parlamentu ale nový termín pro hlasování neoznámilo.

"Nejsou zde podmínky, které by zaručovaly efektivní volbu, ani záruky plného a svobodného výkonu politických práv kandidáta," řekl Torrent po oznámení dnešního rozhodnutí soudu. Člen separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) předtím uvedl, že ani soud, ani vláda v Madridu nemohou rozhodovat o tom, kdo bude zvolen katalánským premiérem. Dodal, že Puigdemont má legitimitu vzešlou z voleb a může se stát premiérem bez ohledu na to, že nebude osobně přítomen.

Ústavní soud odvolání Puigdemontovy koalice proti předběžnému opatření znemožňujícímu jeho zvolení v nepřítomnosti zamítl s tím, že verdikt nenarušuje autonomii katalánského parlamentu, jak tvrdí separatisté. Jejich většina chce o premiérovi hlasovat co nejdříve, zatím však není jasné, kdy a za jakých podmínek se hlasování o premiérovi uskuteční.

Puigdemont a čtveřice exministrů podle médií stále pobývá v Belgii v obavách, že je zatkne španělská policie. Soud na ně vydal zatykač kvůli obvinění ze vzpoury za jejich podíl na vyhlášení nezávislosti.

Torrentovo rozhodnutí vneslo spory do zatím jednotného postupu stran prosazujících nezávislost Katalánska. Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JXCat), stejně jako radikálně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP), trvají na tom, že se hlasování mělo odehrát bezodkladně. Podle prohlášení JXCat bylo správné za "daných politických podmínek uspořádat zasedání s volbou premiéra dnes". Podle zástupců CUP, kteří se na protest proti odložení volby sešli v jejím původně plánovaném čase v zasedacím sále, učinil Torrent příliš velký ústupek Madridu.

Předseda parlamentu navíc s ostatními separatistickými uskupeními svůj krok dopředu neprojednal, ani jej neoznámil. Torrent podle médií tvrdí, že se nejméně pětkrát snažil před rozhodnutím marně dovolat Puigdemontovi. Politici JXCat však uvádějí, že to není pravda.

Torrentův krok tak podpořili pouze zástupci ERC včetně uvězněného lídra a někdejšího vicepremiéra Oriola Junquerase, který ocenil jeho rozvážnost.

Pozitivně se na adresu odkladu volby vyjádřila centrální vláda v Madridu, podle jejíhož prohlášení dal Torrent najevo "respekt k zákonnosti".

Španělský premiér Mariano Rajoy ještě před zveřejněním informace o odkladu volby Torrentovi vzkázal, že by se měl podřídit výroku soudu a nesnažit se umožnit zvolení nepřítomného kandidáta. Podle Rajoye by se tím "prodloužila nestabilní situace" a "vznikl vážný problém pro všechny, včetně samotných separatistických stran".

Rajoy už dříve uvedl, že Madrid se vzdá správy nad katalánskými úřady jen v případě, že bude zvolen fyzicky přítomný premiér. Madrid správu nad Katalánskem převzal v říjnu loňského roku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1