Rozkol v Katalánsku: parlament odložil volbu premiéra. Jediným zájemcem zůstává uprchlý Puigdemont | info.cz

Články odjinud

Rozkol v Katalánsku: parlament odložil volbu premiéra. Jediným zájemcem zůstává uprchlý Puigdemont

Katalánský parlament na neurčito odložil volbu nového premiéra, původně plánovanou na dnešní odpoledne. Oznámil to předseda parlamentu Roger Torrent, čímž vnesl rozkol mezi dosud jednotné separatistické strany. Jediným kandidátem podle něj zůstává uprchlý expremiér Carles Puigdemont, pro něhož se separatisté disponující většinou křesel rozhodli hlasovat navzdory negativnímu stanovisku ústavního soudu. Španělská vláda Torrentův krok ocenila.

Odklad měl soudu umožnit prostudovat připomínky k sobotnímu výroku, které předložila Puigdemontova koalice. Soudci dnes odvolání zamítli, vedení parlamentu ale nový termín pro hlasování neoznámilo.

"Nejsou zde podmínky, které by zaručovaly efektivní volbu, ani záruky plného a svobodného výkonu politických práv kandidáta," řekl Torrent po oznámení dnešního rozhodnutí soudu. Člen separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) předtím uvedl, že ani soud, ani vláda v Madridu nemohou rozhodovat o tom, kdo bude zvolen katalánským premiérem. Dodal, že Puigdemont má legitimitu vzešlou z voleb a může se stát premiérem bez ohledu na to, že nebude osobně přítomen.

Ústavní soud odvolání Puigdemontovy koalice proti předběžnému opatření znemožňujícímu jeho zvolení v nepřítomnosti zamítl s tím, že verdikt nenarušuje autonomii katalánského parlamentu, jak tvrdí separatisté. Jejich většina chce o premiérovi hlasovat co nejdříve, zatím však není jasné, kdy a za jakých podmínek se hlasování o premiérovi uskuteční.

Puigdemont a čtveřice exministrů podle médií stále pobývá v Belgii v obavách, že je zatkne španělská policie. Soud na ně vydal zatykač kvůli obvinění ze vzpoury za jejich podíl na vyhlášení nezávislosti.

Torrentovo rozhodnutí vneslo spory do zatím jednotného postupu stran prosazujících nezávislost Katalánska. Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JXCat), stejně jako radikálně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP), trvají na tom, že se hlasování mělo odehrát bezodkladně. Podle prohlášení JXCat bylo správné za "daných politických podmínek uspořádat zasedání s volbou premiéra dnes". Podle zástupců CUP, kteří se na protest proti odložení volby sešli v jejím původně plánovaném čase v zasedacím sále, učinil Torrent příliš velký ústupek Madridu.

Předseda parlamentu navíc s ostatními separatistickými uskupeními svůj krok dopředu neprojednal, ani jej neoznámil. Torrent podle médií tvrdí, že se nejméně pětkrát snažil před rozhodnutím marně dovolat Puigdemontovi. Politici JXCat však uvádějí, že to není pravda.

Torrentův krok tak podpořili pouze zástupci ERC včetně uvězněného lídra a někdejšího vicepremiéra Oriola Junquerase, který ocenil jeho rozvážnost.

Pozitivně se na adresu odkladu volby vyjádřila centrální vláda v Madridu, podle jejíhož prohlášení dal Torrent najevo "respekt k zákonnosti".

Španělský premiér Mariano Rajoy ještě před zveřejněním informace o odkladu volby Torrentovi vzkázal, že by se měl podřídit výroku soudu a nesnažit se umožnit zvolení nepřítomného kandidáta. Podle Rajoye by se tím "prodloužila nestabilní situace" a "vznikl vážný problém pro všechny, včetně samotných separatistických stran".

Rajoy už dříve uvedl, že Madrid se vzdá správy nad katalánskými úřady jen v případě, že bude zvolen fyzicky přítomný premiér. Madrid správu nad Katalánskem převzal v říjnu loňského roku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud