Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské machinace v referendu o brexitu? Do reklamy dali méně než jednu libru, tvrdí Facebook

Ruské machinace v referendu o brexitu? Do reklamy  dali méně než jednu libru, tvrdí Facebook

Rusové utratili za reklamy na Facebooku směřující k hlasování o tzv. brexitu méně než jednu libru. Tvrdí to zástupci sociální sítě, kteří tak odpověděli vyšetřovatelům z Volební komise, která zásahy do referenda vyšetřuje. Závěry Facebooku ale zpochybňují někteří zákonodárci.

Rusko mělo podle Facebooku dát na reklamy 73 pencí. Konkrétně si je měla objednávat Agentura pro internetový výzkum (IRA), společnost spojená s ruskou vládou. Facebook se zaměřoval na období dvou měsíců předcházejícím hlasování.

„Prozkoumali jsme všechny identifikované stránky IRA nebo profily podpořené reklamou během regulovaného období před referendem,“ napsal Facebook s tím, že zjistil tři reklamy, které v květnu zaujaly zhruba 200 lidí za čtyři dny.

Damian Collins z výboru pro digitalizaci, kulturu, média a sport, ale tvrdí, že internetový gigant neprozkoumal důkladně celou šíři ruské sítě. Podle něj se zaměřil jen na ty stránky, které IRA používala během prezidentských voleb v USA. Na jejich ovlivnění podle Facebooku Rusové utratili zhruba 100 tisíc dolarů.

„Facebook neudělal nic, co by vyhledalo další falešné účty a stránky, které by mohly být propojeny s ruskými agenturami,“ dodal Collins, který byl jedním z lidí, již o informace provozovatele sociální sítě požádal.

Ruské výdaje na zásahy do referenda zkoumají také Twitter a Google. Šéfy všech tří společností čeká rovněž výslech před britským parlamentním výborem. Absolvují ho v únoru.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1