Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků. Americká strana návrh studuje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků. Americká strana návrh studuje

Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků. Americká strana návrh studuje

Rusko zaslalo Spojeným státům podrobný návrh na organizaci návratu syrských uprchlíků, který přihlíží k ujednání prezidentského summitu v Helsinkách. Napsala to dnes agentura TASS s odvoláním na prohlášení zástupce ruského ministerstva obrany. Americká strana podle něj 'zpracovává ruské návrhy na financování obnovy syrské infrastruktury'.

Generálplukovník Michail Mizincev agentuře řekl, že už v nejbližší době by se do svých domovů mohlo vrátit 1,7 milionu syrských uprchlíků. V 76 syrských městech a obcích, které byly nejméně zasaženy vojenskými operacemi, může být umístěno téměř 340 tisíc lidí, zejména uprchlíci usídlení v Libanonu a Jordánsku.

Od roku 2011 podle Mizinceva ze Sýrie uprchlo 6,9 milionu lidí, kteří dnes žijí ve 45 zemích světa. Nejvíc se jich uchýlilo do zemí hraničících se Sýrií, tedy do Turecka, Libanonu, Jordánska a Iráku. Podle zástupce ruského ministerstva zahraničí Andreje Panova ruská diplomacie oslovila partnery ve všech 45 zemích s žádostí o poskytnutí podrobnějších informací.

K pokroku v jednání o návratu uprchlíků přispěl summit Donalda Trumpa a Vladimira Putina ve Finsku, řekl Mizincev. S přihlédnutím k jeho závěrům Moskva poslala do USA 'konkrétní návrhy na organizaci návratu uprchlíků do míst jejich předválečných domovů'.

Moskva rovněž navrhla Spojeným státům vytvoření společné komise pro financování obnovy syrské infrastruktury zničené válkou. Americká strana návrh studuje, dodal Mizincev.

Putin s Trumpem jednal v Helsinkách v pondělí. Těžištěm jejich besedy byl víc než dvouhodinový rozhovor mezi čtyřma očima, o jehož obsahu nejsou žádné přesné zprávy. Podle vyjádření Moskvy i Washingtonu ale státníci situaci v Sýrii věnovali prvořadou pozornost.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.