Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků. Americká strana návrh studuje | info.cz

Články odjinud

Rusko chce s USA organizovat návrat syrských uprchlíků. Americká strana návrh studuje

Rusko zaslalo Spojeným státům podrobný návrh na organizaci návratu syrských uprchlíků, který přihlíží k ujednání prezidentského summitu v Helsinkách. Napsala to dnes agentura TASS s odvoláním na prohlášení zástupce ruského ministerstva obrany. Americká strana podle něj 'zpracovává ruské návrhy na financování obnovy syrské infrastruktury'.

Generálplukovník Michail Mizincev agentuře řekl, že už v nejbližší době by se do svých domovů mohlo vrátit 1,7 milionu syrských uprchlíků. V 76 syrských městech a obcích, které byly nejméně zasaženy vojenskými operacemi, může být umístěno téměř 340 tisíc lidí, zejména uprchlíci usídlení v Libanonu a Jordánsku.

Od roku 2011 podle Mizinceva ze Sýrie uprchlo 6,9 milionu lidí, kteří dnes žijí ve 45 zemích světa. Nejvíc se jich uchýlilo do zemí hraničících se Sýrií, tedy do Turecka, Libanonu, Jordánska a Iráku. Podle zástupce ruského ministerstva zahraničí Andreje Panova ruská diplomacie oslovila partnery ve všech 45 zemích s žádostí o poskytnutí podrobnějších informací.

K pokroku v jednání o návratu uprchlíků přispěl summit Donalda Trumpa a Vladimira Putina ve Finsku, řekl Mizincev. S přihlédnutím k jeho závěrům Moskva poslala do USA 'konkrétní návrhy na organizaci návratu uprchlíků do míst jejich předválečných domovů'.

Moskva rovněž navrhla Spojeným státům vytvoření společné komise pro financování obnovy syrské infrastruktury zničené válkou. Americká strana návrh studuje, dodal Mizincev.

Putin s Trumpem jednal v Helsinkách v pondělí. Těžištěm jejich besedy byl víc než dvouhodinový rozhovor mezi čtyřma očima, o jehož obsahu nejsou žádné přesné zprávy. Podle vyjádření Moskvy i Washingtonu ale státníci situaci v Sýrii věnovali prvořadou pozornost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud