Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko dělá lidem kolem Trumpa znovu vrásky na čele, šéf spravedlnosti tajil schůzky s velvyslancem

Rusko dělá lidem kolem Trumpa znovu vrásky na čele,  šéf spravedlnosti tajil schůzky s velvyslancem

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions si zadělal na potíže na domácí politické scéně. V rámci předvolební kampaně se podporovatel Donalda Trumpa dvakrát sešel s ruským velvyslancem. V Senátu ale tuto skutečnost zamlčel, ačkoli byl na kontakty s Moskvou přímo tázán. Sessions, jehož úřad setkání posléze potvrdil, se brání, že s ambasadorem neřešil kampaň.

O dalších kontaktech některého z členů Trumpova kabinetu s Ruskem informoval nejprve deník The Washington Post, následně skutečnost potvrdilo samo ministerstvo spravedlnosti. Jeff Sessions se v průběhu loňské kampaně před prezidentskými volbami dvakrát sešel s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

V prvním případě se současný ministr s ruským diplomatem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců. Na první pohled se tak může zdát, že nejde o nic výjimečného, není to ovšem tak jednoduché.

Háček je v tom, že Sessions svá setkání zamlčel Senátu, když byl v rámci slyšení před svým potvrzením do funkce na své styky s Ruskem přímo tázán. Pod ministerstvo spravedlnosti v současnosti rovněž spadá vyšetřování snah Moskvy ovlivnit volby, které má na starosti FBI. Konečně je zde fakt, že Kisljaka považují tajné služby dlouhodobě za jednoho z vrcholných představitelů ruské špionáže, jak informuje CNN.

Sám Sessions tvrdí, že nechápe, proč se kolem jeho setkání s ruským diplomatem odehrává takový humbuk. „Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ řekl CNN ministr spravedlnosti.

Jiní američtí politici si už ale zdaleka nejsou tak jisti, že je vše v pořádku. Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová spolu s dalšími spolustraníky volá po ministrově rezignaci. „Sessions není způsobilý vykonávat vrcholnou funkci a musí odstoupit,“ uvedla v prohlášení. Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací už stály v lednu místo Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Nespokojenost se současnou situací nevyjadřují ovšem pouze opoziční demokraté, ohradil se proti ní rovněž vlivný republikánský senátor John McCain, který v roce 2008 kandidoval v prezidentských volbách proti Baracku Obamovi.

„Nemám nejmenší pochybnosti o tom, že to, co se pokoušeli Rusové udělat v souvislosti s našimi volbami, by mohlo vést k zániku demokracie. A to je důvod, proč bychom měli přikládat zatraceně víc pozornosti Rusům a tomu, co provádějí v Evropě. A právě teď se snaží určit výsledek prezidentské volby ve Francii a používají k tomu informační technologie,“ prohlásil republikán a válečný veterán McCain.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1