Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko dodatečně přiznalo únik radioaktivity. Oblak nad Evropou mohl být důsledkem havárie

Rusko dodatečně přiznalo únik radioaktivity. Oblak nad Evropou mohl být důsledkem havárie

Rusko přiznalo vysoké hodnoty radioaktivity, které dříve popíralo. Státní meteorologická služba uvedla, že zaznamenala úrovně radioaktivního izotopu ruthenia-106 zvýšené téměř tisícinásobně. Podle evropských expertů v Rusku došlo v minulých týdnech k jaderné nehodě, následně se radioaktivní mrak dostal i nad většinu evropských států včetně České republiky. Přesný zdroj záření však stále zůstává zahalený tajemstvím, informuje deník Guardian.

„Naše stanice naměřily, že u monitorovacích stanic Argayaš a Novogorny byly zjištěny radioaktivní aerosoly ruthenia-106,“ přiznala v úterý ruská meteorologická služba Rosgidromet. Na první jmenované stanici byl výskyt radioaktivního materiálu nejvyšší, přirozená úroveň radioaktivity tam byla překročena téměř tisícinásobně. 

Rosgidromet neuvedl žádnou konkrétní možnou příčinu radioaktivního znečištění, nicméně monitorovací stanice Argayaš je vzdálená jen přibližně 30 kilometrů od nukleárního zařízení Majak, kde v minulosti došlo k jedné z nejhorších jaderných katastrof v historii země. Nyní se v Majaku zpracovává vyhořelé jaderné palivo.

Vyjádření společnosti Majak pro INFO.CZ
V reakci na zprávy ve světových médiích, které se snaží najít původce ruthenia 106 naměřeného v ovzduší nad Evropou na přelomu září a října, uvádí podnik Majak, že nemůže být původcem, protože s tímto izotopem samostatně nepracuje již několik let. Podnik Majak, který patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a který se zabývá přepracováváním použitého jaderného paliva, ve svém prohlášení připomíná, že zvýšená koncentrace ruthenia 106 byla nejprve naměřena v několika zemích Západní Evropy a dále v Tatarstánu, Volgogradě a na Jižním Uralu, a to v podobném rozsahu (10 – 20 mBq/m3). Extrémně vysoká koncentrace byla naměřena na Slovensku (29. – 30. září 2017) a v Rumunsku (30. září 2017), které jsou od podniku Majak vzdáleny zhruba 3000 kilometrů.

Ruská odnož environmentální organizace Greenpeace uvedla, že požádá ruské žalobce, aby zahájili vyšetřování kvůli potenciálnímu zatajení jaderného incidentu. Zároveň v pondělí vyzvala ruskou společnost Rosatom, aby zveřejnila podrobnou zprávu ohledně nehod v jaderném zařízení Majak.

Na radioaktivní mrak putující Evropou upozornil na počátku listopadu francouzský Institut pro jadernou bezpečnost (IRSN), podle něhož bylo ve Francii zjistitelné ruthenium-106 mezi 27. zářím a 13. říjnem.

Podle IRSN byla zdrojem evropského jaderného mraku nejspíše jaderná nehoda v oblasti Uralu, nicméně podle institutu nešlo o nehodu jaderného reaktoru, protože pak by byly zaznamenané i další radioaktivní prvky. Francouzský institut tvrdí, že příčinou kontaminace je zřejmě nehoda v továrně pro zpracování radioaktivního paliva nebo v centru pro nukleární medicínu. Ruské úřady přitom podle šéfa IRSN Jeana-Marca Perese uvedly, že žádnou nehodou v těchto zařízeních na svém území nezaznamenaly.

Francouzský úřad dodal, že radioaktivní mrak nad Evropou nepředstavoval pro zdraví obyvatel žádné zdravotní riziko. To potvrdil i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ uvedl úřad. Na svých stránkách o naměřených hodnotách informoval bez většího zájmu už 3. října.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1