Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko může proti Trumpovi ozkoušet supermoderního zabijáka raket. S-500 přepíše poměry na bojišti

Rusko může proti Trumpovi ozkoušet supermoderního zabijáka raket. S-500 přepíše poměry na bojišti

Sýrie se stala zkušebním polygonem, kde si velmoci v ostrém nasazení beztrestně zkoušejí nové zbraně. Američané takto chystají nasazení stíhaček F-35, Rusové zase v Sýrii údajně mají první komplety střel S-500. Případný americký zásah se tak snadno může přeměnit ve střet, v němž se ukáže, jestli má navrch americká útočná nebo ruská obranná technologie.

O tom, že Rusko v Sýrii nasazuje supermoderní raketový komplex S-500, pro který NATO používá kódové označení Prometheus, už v roce 2017 s odkazem na dobře informované anonymní zdroje spekuloval Dave Majumdar, editor National Interestu. Nedávno přišel Harvey Gavin v Daily Expressu s tím, že ruská vojenská místa opakovaně naznačovala, že během dubna „otestují revoluční zbraň, která změní povahu protiletadlové obrany“.

Když k tomu připočteme fakt, že na přelomu roku došlo k sérii testů systému S-500 v Kazachstánu, je třeba brát možnost nasazení S-500 v Sýrii jako reálnou variantu. A to i přesto, že zprávy o úspěšnosti kazašského testovacího běhu pocházejí z médií, jejichž produkci je na místě brát s jistou rezervou, konkrétně jde o Pravdu a Sputnik.

Faktem ale je, že se Rusku i v chaosu a zmaru po rozkladu sovětského impéria nějakým záhadným způsobem podařilo protiletadlové zbraně jako jedinou část ozbrojených sil udržet na světové špičce. Všeobecně přijímaný expertní názor je, že ruské systémy jsou co do pokročilosti a do kvality hned za izraelskými.

V poslední době Rusko naplno využívá možnosti, které mu (a nejen jemu) dává zdánlivě nekonečný a nepřehledný konflikt na území Sýrie. Stejně jako třeba v letech 1936 až 1939 během občanské války ve Španělsku i nyní v Sýrii velmoci testují nové zbraně a pilují taktiku. Rusko v regionu nasazuje současný páteřní systém protivzdušné obrany S-400. Získané poznatky přitom využívá právě při konstrukci S-500. Jenisej, jak tento systém označují sami Rusové, měl být původně hotov v roce 2020, zdá se ale, že ruští inženýři přidali a dokázali zbraň do testovacího provozu v ostrém nasazení dostat už nyní.

Obecně se tvrdí, že pokud je americká stíhačka F-35 Lightning II v současnosti leteckou superzbraní, pak S-500 je jedinou účinnou obranou proti ní. Parametry S-500 jsou působivé. Balistické rakety má ničit na vzdálenost 600 kilometrů, na 400 kilometrů Prometheus dokáže postřelovat až deset letících cílů. Na maximální vzdálenost lze ničit velké a výrazné (radiolokačně, elektronicky) cíle, jako jsou bombardéry nebo létající střediska včasného varování a řízení (AWACS), či letadla radioelektronického boje.

Podle spekulativních ruských zdrojů dokáže S-500 „zasahovat křižující střely, jejichž cestovní rychlost činí 5500 a více kilometrů za hodinu. Tento úkol předcházející generace protiletadlových raketových systémů nemohly řešit, nový systém to ale poprvé umožní.“

Otázka samozřejmě zní, jestli vůbec v dohledné době přijde okamžik ostrého nasazení S-500. Vyloučeno není ani to, že zprávy o systému Prométheus v Sýrii jsou jenom blufem, který má Donalda Trumpa odvrátit od očekávaného rozkazu k úderu na syrské cíle.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1