Rusko si kvůli otravě Skripala předvolalo britského velvyslance | info.cz

Články odjinud

Rusko si kvůli otravě Skripala předvolalo britského velvyslance

Rusko si v úterý předvolalo britského velvyslance Laurieho Bristowa - kvůli obviněním britské premiérky Theresy Mayové, že Moskva pravděpodobně stojí za útokem na bývalého ruského špiona Sergeje Skřípala a jeho dcery. Informovala o tom agentura Reuters.


Mayová dala včera Rusku ultimátum do úterní půlnoci, aby vysvětlilo jak se nervová látka Novičok, kterou byli otráveni Skripala a jeho dcera, dostala do anglického Salisbury. Pokud Moskva nepodá do středy věrohodné vysvětlení, bude to podle Mayové Londýn považovat za „nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království".

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Británie odmítla poskytnout Rusku přístup k informacím o kauze. Lavrov řekl, že Rusko nebude reagovat na ultimativní žádost Londýna o vysvětlení. 

"Dřív než předkládat ultimáta by Británie měla dodržet své vlastní závazky vůči mezinárodnímu právu, v daném případě vůči konvenci o zákazu chemických zbraní," komentoval Lavrov britský požadavek.

"Jakmile se objevily pověsti o tom, že ve vztahu ke Skripalovi byla použita látka vyrobená v Rusku, okamžitě jsme oficiálně požádali o možnost látku analyzovat. Na naše absolutně zákonné požadavky jsme ale dostali negativní odpověď, odmítli nás," prohlásil Lavrov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud