Články odjinud

Rusko tvrdilo, že USA spolupracují s Islámským státem. Důkazem však byla fotka z počítačové hry

Rusko tvrdilo, že USA spolupracují s Islámským státem. Důkazem však byla fotka z počítačové hry

Ruská propaganda má pořádnou ostudu. Tamní ministerstvo obrany totiž tvrdilo, že americké síly působící v Sýrii spolupracují s teroristickou organizací Islámský stát. Jako důkaz Rusové poskytli fotografie, na nichž údajně teroristé opouštějí město Abu Kamal směrem k Američany kontrolovaným územím. Jenže jak se brzy ukázalo, nejednalo se až tak o věrné zachycení reality jako spíše o obrázky ze hry leteckého simulátoru určené pro mobilní telefony. 

Už zpočátku to vypadalo zdánliv nelogicky. Američané, kteří vedou jednu z koalic bojující proti v Sýrii proti Islámskému státu, mají údajně s touto teroristickou organizací spolupracovat proto, aby si zajistili své zájmy na Blízkém východě. 

Podle ruského ministerstva obrany byly hlavními důkazy snímky, na kterých měli Američané chránit konvoje islamistů. Rusové tvrdili, že se jedná o záběry ruského dronu, které měl bezpilotní letoun pořídit 9. listopadu. „Američané pouze imitují boj proti mezinárodnímu terorismu, ale ve skutečnosti jen dovolují Islámskému státu, aby přeskupil síly a znovu se vyzbrojil,“ uvedlo ministerstvo podle britského deníku Independent. Jenže vratká konstrukce se brzy ukázala. Namísto „nezvratných důkazů“ totiž ruské ministerstvo předložilo fotografie, které se ukázaly být snímky obrazovky ze hry určené pro mobilní telefony: AC-130 Gunship Simulator. 

Přehmatu si okamžitě všimli bloggeři, kteří na podvržené snímky upozornili, přibližně hodinu po publikování proto ruské ministerstvo obrany příspěvky ze svých sociálních sítí smazalo.

„Za sovětských dob by něco takového bylo naprosto nemožné,“ čílil se ohledně přešlapu propagandy Vladimir Frolov, bezpečnostní expert a bývalý kremelský poradce. „Rusko čelí jenom jedné významné bezpečnostní hrozbě – a to je jeho vlastní tiskový servis,“ dodal Frolov s tím, že na ministerstvu obrany nejspíše chybí dohled zkušených supervizorů.

Nejde přitom o první případ, kdy Rusové spojují Američany s teroristy v regionu. V září se například ruské ministerstvo obrany podivovalo absenci vojenské akce v nejbližším okolí amerických vojenských základen. „To vyvolává otázky – s kým a proti komu americké vojenské síly operují,“ ptal se úřad Sergeje Šojgua.

 

 

 

Články odjinud