Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko tvrdilo, že USA spolupracují s Islámským státem. Důkazem však byla fotka z počítačové hry

Rusko tvrdilo, že USA spolupracují s Islámským státem. Důkazem však byla fotka z počítačové hry

Ruská propaganda má pořádnou ostudu. Tamní ministerstvo obrany totiž tvrdilo, že americké síly působící v Sýrii spolupracují s teroristickou organizací Islámský stát. Jako důkaz Rusové poskytli fotografie, na nichž údajně teroristé opouštějí město Abu Kamal směrem k Američany kontrolovaným územím. Jenže jak se brzy ukázalo, nejednalo se až tak o věrné zachycení reality jako spíše o obrázky ze hry leteckého simulátoru určené pro mobilní telefony. 

Už zpočátku to vypadalo zdánliv nelogicky. Američané, kteří vedou jednu z koalic bojující proti v Sýrii proti Islámskému státu, mají údajně s touto teroristickou organizací spolupracovat proto, aby si zajistili své zájmy na Blízkém východě. 

Podle ruského ministerstva obrany byly hlavními důkazy snímky, na kterých měli Američané chránit konvoje islamistů. Rusové tvrdili, že se jedná o záběry ruského dronu, které měl bezpilotní letoun pořídit 9. listopadu. „Američané pouze imitují boj proti mezinárodnímu terorismu, ale ve skutečnosti jen dovolují Islámskému státu, aby přeskupil síly a znovu se vyzbrojil,“ uvedlo ministerstvo podle britského deníku Independent. Jenže vratká konstrukce se brzy ukázala. Namísto „nezvratných důkazů“ totiž ruské ministerstvo předložilo fotografie, které se ukázaly být snímky obrazovky ze hry určené pro mobilní telefony: AC-130 Gunship Simulator. 

Přehmatu si okamžitě všimli bloggeři, kteří na podvržené snímky upozornili, přibližně hodinu po publikování proto ruské ministerstvo obrany příspěvky ze svých sociálních sítí smazalo.

„Za sovětských dob by něco takového bylo naprosto nemožné,“ čílil se ohledně přešlapu propagandy Vladimir Frolov, bezpečnostní expert a bývalý kremelský poradce. „Rusko čelí jenom jedné významné bezpečnostní hrozbě – a to je jeho vlastní tiskový servis,“ dodal Frolov s tím, že na ministerstvu obrany nejspíše chybí dohled zkušených supervizorů.

Nejde přitom o první případ, kdy Rusové spojují Američany s teroristy v regionu. V září se například ruské ministerstvo obrany podivovalo absenci vojenské akce v nejbližším okolí amerických vojenských základen. „To vyvolává otázky – s kým a proti komu americké vojenské síly operují,“ ptal se úřad Sergeje Šojgua.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1