Rusko volí prezidenta. Zhořkne Putinovi výhra? Nemusel by dostat to, co si přeje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko volí prezidenta. Zhořkne Putinovi výhra? Nemusel by dostat to, co si přeje

Rusko volí prezidenta. Zhořkne Putinovi výhra? Nemusel by dostat to, co si přeje

Do prezidentských voleb v Rusku se již zapojila i nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ). Začátek voleb se od nedělního večera SEČ přesouvá přes jedenáct časových pásem Ruska, od Čukotky a Kamčatky na východě až po nejzápadnější Kaliningradskou oblast.

Výsledek je podle všeobecného mínění předem jasný: jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát. Jeho sedm soupeřů v předvolebních průzkumech následovalo za ruským vůdcem s propastným odstupem.

O druhou příčku svádějí souboj kandidát komunistů Pavel Grudinin (sedm procent) a vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij (šest procent). Následuje televizní moderátorka hlásící se k liberální opozici Xenija Sobčaková s podporou 1,6 procenta dotázaných a kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij s přízní jednoho procenta dotázaných. Zbývající tři uchazeči zůstali pod touto hranicí.

Hlavní Putinův soupeř, opoziční předák Alexej Navalnyj, byl z klání vyloučen pod záminkou pravomocného odsouzení k podmíněnému trestu za údajné krádeže; jeho první proces zrušil verdikt Evropského soudu pro lidská práva, opakovaný proces ale skončil navlas stejným rozsudkem, prý i se stejnými pravopisnými chybami. Navalnyj vybízí ke "stávce voličů", tedy k bojkotu hlasování.

Spíš než výsledek bude podle médií Kreml zajímat volební účast.  V předvolební prognóze VCIOM předpověděl účast 63 až 67 procent voličů.

K volbám bylo přizváno 109 milionů oprávněných voličů. Hlasování trvá od 8:00 do 20:00 místního času, tedy vzhledem k časovému pásmu pro Kaliningrad skončí v 19:00 SEČ. Po skončení se očekávají odhady výsledků, následovat budou průběžně předběžné výsledky podle sčítání hlasů. Konečné výsledky má ústřední volební komise ohlásit do tří dnů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.