Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko volí prezidenta. Zhořkne Putinovi výhra? Nemusel by dostat to, co si přeje

Rusko volí prezidenta. Zhořkne Putinovi výhra? Nemusel by dostat to, co si přeje

Do prezidentských voleb v Rusku se již zapojila i nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ). Začátek voleb se od nedělního večera SEČ přesouvá přes jedenáct časových pásem Ruska, od Čukotky a Kamčatky na východě až po nejzápadnější Kaliningradskou oblast.

Výsledek je podle všeobecného mínění předem jasný: jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát. Jeho sedm soupeřů v předvolebních průzkumech následovalo za ruským vůdcem s propastným odstupem.

O druhou příčku svádějí souboj kandidát komunistů Pavel Grudinin (sedm procent) a vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij (šest procent). Následuje televizní moderátorka hlásící se k liberální opozici Xenija Sobčaková s podporou 1,6 procenta dotázaných a kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij s přízní jednoho procenta dotázaných. Zbývající tři uchazeči zůstali pod touto hranicí.

Hlavní Putinův soupeř, opoziční předák Alexej Navalnyj, byl z klání vyloučen pod záminkou pravomocného odsouzení k podmíněnému trestu za údajné krádeže; jeho první proces zrušil verdikt Evropského soudu pro lidská práva, opakovaný proces ale skončil navlas stejným rozsudkem, prý i se stejnými pravopisnými chybami. Navalnyj vybízí ke "stávce voličů", tedy k bojkotu hlasování.

Spíš než výsledek bude podle médií Kreml zajímat volební účast.  V předvolební prognóze VCIOM předpověděl účast 63 až 67 procent voličů.

K volbám bylo přizváno 109 milionů oprávněných voličů. Hlasování trvá od 8:00 do 20:00 místního času, tedy vzhledem k časovému pásmu pro Kaliningrad skončí v 19:00 SEČ. Po skončení se očekávají odhady výsledků, následovat budou průběžně předběžné výsledky podle sčítání hlasů. Konečné výsledky má ústřední volební komise ohlásit do tří dnů.