Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruskou pozici může oslabit nízká volební účast. Podle sociologa ale Putina nikdo neohrozí

Ruskou pozici může oslabit nízká volební účast. Podle sociologa ale Putina nikdo neohrozí

Nejvážnější riziko prezidentských voleb, na kterých je v Rusku založena legitimita režimu, je nízká účast. A tu může způsobit přesvědčení, že nynější prezident Vladimir Putin bude mít příští rok na jaře znovuzvolení jisté. Tvrdí to šéf státní sociologické agentury Valerij Fjodorov.

„Legitimitu systému u nás neurčuje ani ústava, ani zákony, ale popularita prvního muže. Z toho vyplývá, že nízká účast je ranou legitimitě," řekl Fjodorov listu RBK.

Naposledy, při parlamentních volbách, nepřišla k urnám ani polovina voličů. V prezidentských volbách hlasuje tradičně více Rusů, protože Rusko je podle Fjodorova "superprezidentská" republika.

„Vysoká účast ve volbách ale bývá tehdy, když si lidé uvědomují, co mohou ztratit v případě vítězství někoho, kdo se jim nezamlouvá. Je ale šance, že v roce 2018 vyhraje někdo jiný než Putin? Jedině v případě, že Putin odmítne kandidovat a navrhne místo sebe někoho jiného. Bude-li sám kandidovat, taková šance neexistuje," konstatoval sociolog. V takovém případě ale voliči podle něj nebudou mít rozumný důvod se voleb zúčastnit, protože budou přesvědčeni, že Putin i tak zvítězí.

Jako příklad Fjodorov uvedl moskevské volby v roce 2013, kdy se favorizovaný starosta Sergej Sobjanin jen těsně vyhnul druhému kolu: k urnám totiž přišli všichni přívrženci opozice, aby hlasovali pro Alexeje Navalného, považovaného za outsidera, zatímco ze Sobjaninových stoupenců se k urnám obtěžovali jen nemnozí, protože si mysleli, že starosta i tak bude zvolen. Což se i stalo.

Za další rizika Fjodorov označil „kvalitu podpory", protože volit v Rusku chodí hlavně senioři, zatímco lidé, tvořící přidanou hodnotu země, se čím dál více politiky straní. I slabá účast (liberálnějšího voličstva) ve velkoměstech bude znamenat, že "pod systémem je položena bomba", podotkl sociolog.

K nutnosti mít silný výsledek v roce 2018 velí podle experta nejen domácí a zahraniční důvody, ale i perspektiva výběru Putinova nástupce v roce 2024, kdy z ústavních důvodů nebude moci Putin znovu kandidovat. Získá-li v roce 2018 Putin silný mandát, vyhraje tím nejen dalších šest let ve funkci, ale i rozhodující slovo ohledně výběru následníka.

Mobilizace voličů by neměla být úkolem pro úřady, ale podle Fjodorova „je nutné vytvořit zápletku", která voliče přiměje jít k urnám ve vlastním zájmu. Podle něj je to možné, a to jak výběrem Putinových soupeřů, tak agendou voleb, svou roli by mohla sehrát i zahraniční politika.

Fjodorov si však nemyslí, že by zápletku byl s to vytvořit opoziční předák Alexej Navalnyj, který již oznámil svou kandidaturu - a pro případ, že jej Kreml k volbám nepustí, už vyzval své přívržence k bojkotu.

Sám Putin ještě neoznámil, zda bude kandidovat, všeobecně se to ale předpokládá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744