Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruský velvyslanec v USA si balí kufry. Kisljakovi zlomily vaz kontakty na Trumpovy nejbližší

Ruský velvyslanec v USA si balí kufry. Kisljakovi zlomily vaz kontakty na Trumpovy nejbližší

Ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak končí. Podle několika nejmenovaných zdrojů serveru BuzzFeed by si prominentní ruský diplomat měl během několika týdnů sbalit kufry a odletět zpět do Moskvy. Kisljakovi zlomily vaz jeho styky s nejbližším okruhem poradců Donalda Trumpa, kvůli kterým si vysloužil přezdívku „nejradioaktivnější muž ve Washingtonu“.

Více než desetileté Kisljakovo působení v centru americko-ruských diplomatických vztahů končí. Odcházení velvyslance se odehrává na pozadí vyšetřování FBI i Kongresu kvůli Kisljakovým kontaktům s nejbližšími spolupracovníky Donalda Trumpa a možných zásazích Ruska do amerických prezidentských voleb. „Nějaký čas mimo funkci mu pomůže,“ míní podle serveru BuzzFeed nejmenovaný americký diplomat.

Končit by Kisljak měl již brzy, ačkoliv Kreml se k datu odvolání diplomata zatím ještě nevyjádřil, americko-ruská obchodní komora plánuje pro Kisljaka rozlučkovou party na 11. července v hotelu St. Regis.

Kisljak si zejména v poslední době vysloužil mnoho přezdívek. Od „špiona“ přes „Tyfovou Mary“ až po „Nejvíce radioaktivního muže ve Washingtonu“. Pod mikroskop se dostaly zejména jeho vazby na nejbližší okolí prezidenta Donalda Trumpa – zeťe Jareda Kushnera, ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse či bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Všichni z nich „opomněli“ přiznat různá setkání či konverzace právě s Kisljakem. Kisljak, vystudovaný jaderný fyzik, měl údajně v USA zůstat jako šéf nového protiteroristické agentury Organizace spojených národů, nicméně tato pozice byla nakonec nabídnuta jinému ruskému diplomatovi – Vladimirovi Voronkovi, uvádí BuzzFeed.

Ne všichni však Kisljakovy vztahy na nejužší Trumpův prezidentský okruh vnímají negativně. „Jeho práce je mít co nejvíce kontaktů a pomoci prosazovat politiku své země. Nemyslím, že by svým údajným vměšováním překročil nějaké hranice,“ myslí si bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul.

Na Kisljakovo místo by měl být jmenován náměstek ruského ministra zahraničí Anatolij Antonov, stoupenec tvrdé linie vůči Západu. Antonov, který je na sankčním seznamu Evropské unie, ještě potřebuje získat souhlas ruského parlamentu a prezidenta Putina.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744