Rusové konečně pustili experty na místo chemického útoku v Dúmě, začalo oficiální vyšetřování | info.cz

Články odjinud

Rusové konečně pustili experty na místo chemického útoku v Dúmě, začalo oficiální vyšetřování

Experti z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes vyrazili do Dúmy, kde zahájili vyšetřování chemického útoku. Vzorky chtějí analyzovat v Nizozemsku. Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají.

Minulou sobotu Spojené státy, Británie a Francie reagovaly koordinovaným vojenským úderem na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel. Damašek a Moskva nálety ale označily za agresi vůči svrchovanému státu.

Experti z OPCW, kteří byli pověřeni hledáním stop po údajném útoku, se do Dúmy dosud nedostali, přestože do Damašku přijeli už o minulém víkendu. Odklad mise Damašek a Moskva mimo jiné zdůvodnily bezpečnostními riziky.

Bezpečnostní tým OSN, který do Dúmy přijel jako předvoj mise OPCW, v úterý musel město opustit, když se stal terčem střelby neznámých útočníků. V pátek se objevily spekulace, že byl v Dúmě viděn vůz OSN, agentura Reuters ale vzápětí napsala, že šlo zřejmě pouze o vůz s poznávací značkou typickou pro mezinárodní organizace.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoky z Dúmy mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.

Americký ministr obrany Jim Mattis obvinil z maření práce vyšetřovatelů OPCW syrskou vládu. Damašek je podle něj známý tím, že "se snaží odklidit důkazy předtím, než se na místo dostane tým vyšetřovatelů".

Chemické útoky v SýriiChemické útoky v Sýriiautor: Info.cz
Chemické útoky v Sýrii

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud