Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové kupují drogy přes internet i sociální sítě. Policie jim v tom omylem pomohla

Rusové kupují drogy přes internet i sociální sítě. Policie jim v tom omylem pomohla

Nelegální obchod s drogami na ruském internetu vzkvétá. Policie v Omsku na něj nedávno ještě více upozornila a udělala mu tak v podstatě reklamu. Na svém twitterovém účtu sdílela screenshoty účtu ze sociální sítě Hydra, který místní k prodeji narkotik používají.  

„Evropská kvalita, kolumbijské normy, pákistánská vřelost a íránská pracovitost.“ Tak inzerují ruští dealeři své zboží na sociálních sítích a slibují dodat drogy kdekoli po Rusku i v některých dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Sociální síť Hydra totiž uživatelům umožňuje, aby se  prostřednictvím softwarového systému TOR po internetu pohybovali anonymně. Místní policie v Omsku tak vyzývá obyvatele, aby Hydru nepoužívali.

 

Ostuda on-line 

Policie o internetovém prodeji drog informovala prostřednictvím twitteru. Jenže uveřejnila screenshoty zpráv, takže jejich příspěvky vypadaly jako reklama na drogy spíš než informace veřejné služby. Po sérii kritiky trapasu nakonec policisté skryli webové adresy.

Zprávy Hydry ukazují na roli technologií v ruském obchodu s drogami. Anonymní automatické konverzační roboty nabízely podle médií drogy už loni, upozorňuje Moscow Today. V jednom případě v Čeljabinsku se prodávalo koření a syntetické konopí přes populární Telegram Messenger.

 

Po svém říjnovém uvedení na trh neušla podobnému skandálu ani obchodní platforma Facebook Marketplace. Internetový bazar se po svém spuštění začal hemžit nabídkami na prodej nejen drog a zbraní, ale třeba i dětí, někdo zase zkoušel prodat za 400 dolarů těhotnou přítelkyni. I přes zákaz prodeje některého druhu zboží uživatelé dokázali systém obejít.

Hydra ale nabízí svým uživatelům vyspělejší přístup s využitím takzvané darknet s využitím obvykle speciálního softwaru. Umožňuje tak přístup do skrytých vrstev internetu, kam se běžně na základě přihlášení přes IP adresu nelze přihlásit.

 

Revoluce v prodeji drog

Právě v Rusku se skryté hluboké vrstvy internetu staly odbytištěm drogového obchodu. Uživatelé drog se tak nyní nemusí spoléhat pouze na své dealery a přímý kontakt s nimi. Drogy seženou na anonymních internetových stránkách, zaplatí za ně bitcoiny, tedy virtuální měnou, a doručit si je nechají do mrtvých schránek.

V USA fungovala webová stránka Silk Road jako nelegální tržiště už v roce 2011. O dva roky později byl její majitel Ross Ulbricht zatčen a o další dva roky později odsouzen na doživotí za zprostředkování prodeje drog za více než milion dolarů.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744