Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruští důstojníci nařídili a pak přímo řídili ostřelování Mariupolu. Zabili 30 civilistů

Ruští důstojníci nařídili a pak přímo řídili ostřelování Mariupolu. Zabili 30 civilistů

Britská skupina Bellingcat uvedla, že zjistila totožnost ruských důstojníků, kteří nařídili a přímo řídili ostřelování ukrajinského města Mariupol v lednu 2015 raketomety. Útok si tehdy vyžádal životy nejméně 30 civilistů, uvedla agentura AP a dodala, že ruské ministerstvo obrany se odmítlo vyjádřit.

Palbě raketometů podle Bellingcat veleli generálové Stepan Jaroščuk a Dmitrij Klimenko, plukovníci Sergej Lisaj a Oleg Kušinov, jakož i důstojníci Alexandr Capljuk, Alexandr Muratov, Maxim Vlasov, Sergej Jurčenko, Alexandr Grunčev, Alexandr Jevtodi a Grair Jegiazarjan.

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak dnes před novináři prohlásil, že Kyjev má důkazy, že se ostřelování Mariupolu vedlo raketomety ruské armády, obsluhovanými ruskými vojáky z jednotek 200. motostřelecké brigády a 2. gardové motostřelecké divize, zvané Tamanská. Operaci podle něj velel náčelník dělostřelectva a raketových vojsk ruského Jižního vojenského okruhu generál Jaroščuk, součinnost raketometů z obou jednotek zajišťoval plukovník Vlasov a palbu z pozic separatistů řídil plukovník Capljuk.

„Dva oddíly raketometů Grad vypálily více než 120 raket na pokojné město. Po zprávách, že na místo vyjeli pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ruští vojáci začali zbaběle zastírat stopy zločinu a následně se vrátili do Ruska,“ prohlásil Hrycak. SBU považuje 11 identifikovaných ruských důstojníků za podezřelé ze spáchání teroristického činu. „Je jasné, že svolení k tomuto útoku dalo nejvyšší politické a vojenské vedení Ruska,“ prohlásil.

Strategicky položený přístav na březích Azovského moře se podařilo udržet v ukrajinských rukou.

SBU podle Hrycaka disponuje nahrávkami odposlechnutých telefonátů a dalšími dokumenty, které podle něj potvrzují účast ruských vojáků v útoku na Mariupol. Tyto důkazy budou předány Mezinárodnímu soudnímu dvoru.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů na východě Ukrajiny, Moskva všechna obvinění stále odmítá. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744