Ruští důstojníci nařídili a pak přímo řídili ostřelování Mariupolu. Zabili 30 civilistů | info.cz

Články odjinud

Ruští důstojníci nařídili a pak přímo řídili ostřelování Mariupolu. Zabili 30 civilistů

Britská skupina Bellingcat uvedla, že zjistila totožnost ruských důstojníků, kteří nařídili a přímo řídili ostřelování ukrajinského města Mariupol v lednu 2015 raketomety. Útok si tehdy vyžádal životy nejméně 30 civilistů, uvedla agentura AP a dodala, že ruské ministerstvo obrany se odmítlo vyjádřit.

Palbě raketometů podle Bellingcat veleli generálové Stepan Jaroščuk a Dmitrij Klimenko, plukovníci Sergej Lisaj a Oleg Kušinov, jakož i důstojníci Alexandr Capljuk, Alexandr Muratov, Maxim Vlasov, Sergej Jurčenko, Alexandr Grunčev, Alexandr Jevtodi a Grair Jegiazarjan.

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak dnes před novináři prohlásil, že Kyjev má důkazy, že se ostřelování Mariupolu vedlo raketomety ruské armády, obsluhovanými ruskými vojáky z jednotek 200. motostřelecké brigády a 2. gardové motostřelecké divize, zvané Tamanská. Operaci podle něj velel náčelník dělostřelectva a raketových vojsk ruského Jižního vojenského okruhu generál Jaroščuk, součinnost raketometů z obou jednotek zajišťoval plukovník Vlasov a palbu z pozic separatistů řídil plukovník Capljuk.

„Dva oddíly raketometů Grad vypálily více než 120 raket na pokojné město. Po zprávách, že na místo vyjeli pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ruští vojáci začali zbaběle zastírat stopy zločinu a následně se vrátili do Ruska,“ prohlásil Hrycak. SBU považuje 11 identifikovaných ruských důstojníků za podezřelé ze spáchání teroristického činu. „Je jasné, že svolení k tomuto útoku dalo nejvyšší politické a vojenské vedení Ruska,“ prohlásil.

Strategicky položený přístav na březích Azovského moře se podařilo udržet v ukrajinských rukou.

SBU podle Hrycaka disponuje nahrávkami odposlechnutých telefonátů a dalšími dokumenty, které podle něj potvrzují účast ruských vojáků v útoku na Mariupol. Tyto důkazy budou předány Mezinárodnímu soudnímu dvoru.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů na východě Ukrajiny, Moskva všechna obvinění stále odmítá. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud