S demokraty můžu spolupracovat, říká po volbách Trump. Třeba ve zdravotnictví nebo v obchodu | info.cz

Články odjinud

S demokraty můžu spolupracovat, říká po volbách Trump. Třeba ve zdravotnictví nebo v obchodu

Americký prezident Donald Trump si dovede představit spolupráci s demokraty při rozvoji hospodářství, obchodu a infrastruktury nebo v rámci snahy snížit ceny léků na recepty. Šéf Bílého domu to prohlásil na dnešní tiskové konferenci, když komentoval výsledky voleb do Kongresu, v nichž Demokratická strana získala většinu ve Sněmovně reprezentantů. Trump zároveň varoval před tím, aby demokraté v kongresové komoře zahajovali vyšetřování jeho aktivit, protože by to prý zablokovalo legislativní procesy.

„Myslím, že exituje dobrá šance, že se to stane," odpověděl Trump na otázku, zda si skutečně myslí, že demokrati a republikáni mohou po vývoji z posledních let najít společnou řeč. Prezident zároveň vyjádřil uznání možné budoucí předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové, která podle něj tvrdě pracuje a post v čele komory si zaslouží.

Poté, co začalo být jasné, že republikáni po volbách ztratí kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, začala americká média spekulovat o možných vyšetřováních nejrůznějších Trumpových aktivit, která nyní budou moci demokrati v Kongresu spouštět.

Trump ale před tímto scénářem varoval, vedl by podle něj k zablokování Washingtonu. Také řekl, že Senát, kde si republikáni většinu udrželi, může rovněž „hrát tuto hru", a takový vývoj by nakonec mohl být pro jeho osobu prospěšný, protože „jsem v tom lepší".

Trump místo toho navrhl spolupráci například v oblasti zdravotnictví, které bylo podle průzkumů pro největší procento Američanů v těchto volbách nejdůležitějším tématem. Dále uvedl, že důležité je pro něj i životní prostředí, ačkoli jeho vláda dosud rušila ekologická opatření předchozí administrativy a Trump rozhodl o odchodu Spojených států z pařížské dohody o globálním oteplování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud