S návrhem o rozluce by nesouhlasil žádný premiér, uvedla Mayová. Nadále je proti celní unii s EU | info.cz

Články odjinud

S návrhem o rozluce by nesouhlasil žádný premiér, uvedla Mayová. Nadále je proti celní unii s EU

Návrh Evropské unie se týká režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a po brexitu by oslabil ústavní celistvost Spojeného království, řekla dnes britská premiérka Theresa Mayová. Podle ní by v podstatě vznikla hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, což by nikdy žádný britský premiér neodsouhlasil.

Konzervativní předsedkyně vlády tak reagovala na návrh právního textu dohody o vystoupení Británie z EU, který dnes zveřejnila Evropská komise. Součástí je právě i protokol o Irsku a Severním Irsku, kde EU ve snaze vyhnout se vzniku standardní kontrolované hranice a při chybějících návrzích jiného řešení z Londýna v zásadě navrhuje, aby na obou stranách hranice dál platily unijní regulace.

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová vzápětí pasáž týkající se hranice na twitteru označila za ústavně nepřijatelnou. Podle ní by takové uspořádání vedlo k ekonomické katastrofě v Severním Irsku.

 

Mayová dnes rovněž zopakovala, že její vláda je proti vytvoření nové celní unie s EU po odchodu Británie ze společenství. Reagovala tak na pondělní prohlášení opozičních labouristů, že tento krok podporují. Podle Mayové by ale setrvání v celní unii bylo zradou britských voličů, kteří se v referendu v roce 2016 vyslovili pro brexit.

Premiérka v této souvislosti dodala, že Londýn si chce po brexitu vyjednat vlastní obchodní dohody, což by v případě setrvání v celní unii nebylo možné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud