Saharské peklo s útoky džihádistů na denním pořádku. Situace v Mali se zhoršuje | info.cz

Články odjinud

Saharské peklo s útoky džihádistů na denním pořádku. Situace v Mali se zhoršuje

Africkým Mali, v němž převezmou Češi příští rok velení výcvikové mise Evropské unie, zmítá vlna násilí. Teroristické útoky džihádistických skupin jsou stále častější, centrální vláda nemá zemi pod kontrolou a prezident přiznává, že ve hře není nic menšího než osud celého státu.

Francie truchlí. Při dnešní nehodě dvou vrtulníků v Mali zemřelo 13 francouzských vojáků. Pro francouzskou armádu jde o největší jednorázovou ztrátu od začátku mise Barkhane v roce 2013. „Byli zapojeni do bojové operace proti teroristům. Tito hrdinové měli jen jediný cíl: chránit nás,“ napsal v kondolenci pozůstalým prezident Emmanuel Macron.

Příčinou tragédie byla sice kolize dvou strojů, misi Barkhane ovšem provázejí i hlubší problémy. Ukazuje se, že bojovat proti teroristům na území velkém jako celá Evropa je v počtu pár tisíc vojáků prakticky nemožné. Mise má za úkol působit nejen v samotném Mali, ale i v sousedních státech Niger a Čad či Burkina Faso.

„Vzestup džihádistů je realitou, kterou nelze popřít. Dnes to jsou oni, kteří mají iniciativu v tom, kdy, kde a jakým způsobem dojde na střety,“ napsal v deníku Le Monde Bruno Clément-Bolée, někdejší ředitel pro bezpečnostní a obrannou spolupráci na ministerstvu zahraničí. Upozornil přitom na fakt, že neúčinnost operací mezinárodního společenství vede k narůstající frustraci místních obyvatel a jejich nedůvěře k tamním politikům. Zvláště lidé z venkovských oblastí pak mají tendenci spoléhat na nejrůznější ozbrojené milice. Operace Barkhane, která je nejpočetnější francouzskou vojenskou misí ve světě, se tak podle něj dostává do slepé uličky.

Osud země je ve hře

Navzdory přítomnosti francouzských vojáků i mírových jednotek OSN Minusma teroristických útoků v poslední době přibývá. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita proto na začátku listopadu naléhal na Evropany s žádostí o pomoc. Poté, co džihádisté zabili během několika týdnů přes sto malijských vojáků, varoval Keita, že osud země „je ve hře“.

Malijská armáda se od porážky s rebely bojujícími za nezávislost nedokázala od roku 2012 příliš posunout – stále platí, že jsou její vojáci špatně vyzbrojení i vycvičení a že nájezdům islamistů nedokáží vzdorovat sami. Zatímco dříve docházelo k bojům hlavně na severu země, později se srážky rozšířily i do centra a také do sousedních států.

Kromě Tuarégů, kteří bojují za svůj vlastní stát zvaný Azawad, působí v zemi řada islamistických organizací. Jejich jména se mění, džihádisté přecházejí z jedné skupiny do druhé, stabilitě a rozvoji Mali ale brání dlouhodobě. Mezi nejznámější organizace, které se snaží vytvořit na Sahaře islámský stát řízený právem šaría, patří Ansar Dine, Mujao, Aqmi, Islámský stát nebo Katiba du Macina.

Peníze získávají džihádisté nejčastěji pašováním, v poslední době mají ale příjmy i ze zlatých dolů, informovala ve své zprávě nezisková organizace International Crises Group. Hlavním prostředkem k náboru nových bojovníků se stala aplikace WhatsApp a šéf organizace Katiba du Macoina Amadou Koufa se rychle stal hvězdou sociálních sítí. Jeho projevy vysílají místní rozhlasové stanice a šíří se i na audiokazetách prodávaných v tržnicích.

Češi převezmou velení unijní výcvikové mise

Na severu se navíc stále nevyřešily problémy se separatisty. Malijská vláda sice s rebely podepsala v Alžíru v roce 2015 mírovou smlouvu, její naplňování ale brání obě strany. Sever země obývaný Tuarégy měl podle ní získat větší autonomii, snaha vyslat do oblasti představitele centrální vlády ale selhala. Například město Kidal je tak v rukou rebelů, zcela mimo kontrolu malijské státní moci.

Zatímco francouzští vojáci mají přímo bojovat s teroristy, více než 13 tisíc „modrých přileb“ OSN má podle mandátu z roku 2014 zajišťovat bezpečnost, chránit civilisty a podporovat politický dialog a snahy o smíření.

V rámci Minusma slouží i zhruba 120 Čechů. Ti působí v Mali na dvou místech, v hlavním městě Bamako a na výcvikové základně Koulikoro. Na starosti mají ochranu a obranu základen. Jak oznámili před týdnem premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar, Češi převezmou v příštím roce velení výcvikové mise Evropské unie v zemi. Počet českých vojáků se podle jejich vyjádření nijak nenavýší, pouze dojde k jejich přeskupení a dostanou nové úkoly.

O jak nebezpečnou misi jde, svědčí i počet obětí v rámci mise Minusma. O jejího začátku zahynulo už 129 vojáků. Francouzi, kteří působili v Mali původně v rámci operace Serval, později Barkhane, už ztratili 38 vojáků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud