Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Salvini mění svou kampaň. Od separatismu se obrací ke krajní pravici

Salvini mění svou kampaň. Od separatismu se obrací ke krajní pravici

Šéf italské Ligy severu Matteo Salvini, mistr sociálních sítí, svou stranu přeměnil ze separatistického uskupení na nacionalistickou politickou sílu, jež by ráda převzala otěže celé italské pravice. V předvečer parlamentních voleb, které se v zemi budou konat 4. března, odstranil z volebního loga strany slovo "sever" a nastolil kampaň všech azimutů - chce získat více hlasů než jeho spojenec ve středopravé koalici Silvio Berlusconi, se kterým podepsal vládní program o deseti bodech.

Třebaže volební prognózy jeho straně přisuzují méně hlasů než Berlusconiho formaci Vzhůru, Itálie a přestože celá středopravá koalice podle průzkumů nemá jistou většinu, Salvini doufá, že vládu bude řídit právě on.

 

Matteo Salvini, kterému bude pět dní po volbách 45 let, stanul v čele Ligy severu v prosinci 2013 - ve stejnou dobu, kdy se zhruba stejně starý a stejně výřečný Matteo Renzi chopil vedení středolevé Demokratické strany.

Renzi pochází z Florencie, kdežto Salvini z Milána. V hlavním městě Lombardie se nynější šéf Ligy severu narodil a vyrostl. Jeho otec řídil firmu, matka byla v domácnosti. Salvini absolvoval katolickou střední školu a chodil do skauta. O nedělích čas dělil mezi mši, oběd u prarodičů a zápasy klubu AC Milán.

Do Ligy severu vstoupil v roce 1990, když mu bylo 17 let. Učaroval mu tehdy slogan 'Jsem Lombarďan, hlasuju pro Lombardii', charisma zakladatele Umberta Bossiho a revoluční povaha strany, kterou etablovaná moc zpochybňovala, vzpomíná Salvini.

Mládí trávil na politických schůzích, vylepoval plakáty, bez zápalu a vytrvalosti studoval, mimo jiné politologii a historii, a chodil na brigády - rozvážel pizzu a pracoval v občerstvení se sendviči v centru Milána.

V roce 1993 zvolili Miláňané tohoto tehdy dvacetiletého mladíka do městského zastupitelstva. Salvini pak začal pracovat jako novinář v deníku Padania (Padánie, tedy sever Itálie v povodí řeky Pád) a v rozhlasové stranici Padania Livera (Svobodná Padánie). Jak deník, tak rádio mají blízko k Lize severu. V roce 2004 se euroskeptik Salvini dostal do Evropského parlamentu.

Zatímco jeho osobní hvězda stoupá, Liga severu upadá do krize. Umberto Bossi sice několikrát zastával ministerskou funkci v Berlusconiho vládách, v roce 2004 jej však oslabila mozková příhoda a v roce 2012 jej smetl skandál ohledně zpronevěry veřejných peněz. Za této konstelace Salvini přebírá stranu v rozkladu. V parlamentních volbách roku 2013 získala Liga severu pouhá čtyři procenta hlasů.

Nový předák mění kurz - už nehájí odtržení bohatého severu, ale prosazuje myšlenku federalizace Itálie. Zatímco jeho předchůdce Bossi v polemických výpadech Římu vyčítal, že mrhá penězi a všem diktuje, Salvini napříště adresuje obdobné výtky Bruselu. Jeho rétorika si rychle získala příznivce: Liga severu měla v prognózách obratem 12 až 14 procent potenciálních voličů.

Salvini, který spojil síly s francouzskou Národní frontou, nepokrytě obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho americký protějšek Donalda Trumpa, ostře kritizuje imigranty, islám a euro. „Pokrytci! Mám právo a povinnost nemlčet a hlásat, že neregulovaná imigrace je nebezpečná a islám není mírumilovné náboženství. A také, že integrace selhala!“ říká na podobná obvinění z rasismu.

Svá poselství do světa pouští ale zejména prostřednictvím sociálních sítí: na twitteru jej sleduje 640 tisíc lidí, na facebooku přes dva miliony. Přes tyto dva kanály posílá celý den komentáře, aktuální videa, fotografie svých aktivit, schůzek i jídel. Užívá direktivního tónu, který si s politickou korektností starosti nedělá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1