Články odjinud

Salvini mění svou kampaň. Od separatismu se obrací ke krajní pravici

Salvini mění svou kampaň. Od separatismu se obrací ke krajní pravici

Šéf italské Ligy severu Matteo Salvini, mistr sociálních sítí, svou stranu přeměnil ze separatistického uskupení na nacionalistickou politickou sílu, jež by ráda převzala otěže celé italské pravice. V předvečer parlamentních voleb, které se v zemi budou konat 4. března, odstranil z volebního loga strany slovo "sever" a nastolil kampaň všech azimutů - chce získat více hlasů než jeho spojenec ve středopravé koalici Silvio Berlusconi, se kterým podepsal vládní program o deseti bodech.

Třebaže volební prognózy jeho straně přisuzují méně hlasů než Berlusconiho formaci Vzhůru, Itálie a přestože celá středopravá koalice podle průzkumů nemá jistou většinu, Salvini doufá, že vládu bude řídit právě on.

 

Matteo Salvini, kterému bude pět dní po volbách 45 let, stanul v čele Ligy severu v prosinci 2013 - ve stejnou dobu, kdy se zhruba stejně starý a stejně výřečný Matteo Renzi chopil vedení středolevé Demokratické strany.

Renzi pochází z Florencie, kdežto Salvini z Milána. V hlavním městě Lombardie se nynější šéf Ligy severu narodil a vyrostl. Jeho otec řídil firmu, matka byla v domácnosti. Salvini absolvoval katolickou střední školu a chodil do skauta. O nedělích čas dělil mezi mši, oběd u prarodičů a zápasy klubu AC Milán.

Do Ligy severu vstoupil v roce 1990, když mu bylo 17 let. Učaroval mu tehdy slogan 'Jsem Lombarďan, hlasuju pro Lombardii', charisma zakladatele Umberta Bossiho a revoluční povaha strany, kterou etablovaná moc zpochybňovala, vzpomíná Salvini.

Mládí trávil na politických schůzích, vylepoval plakáty, bez zápalu a vytrvalosti studoval, mimo jiné politologii a historii, a chodil na brigády - rozvážel pizzu a pracoval v občerstvení se sendviči v centru Milána.

V roce 1993 zvolili Miláňané tohoto tehdy dvacetiletého mladíka do městského zastupitelstva. Salvini pak začal pracovat jako novinář v deníku Padania (Padánie, tedy sever Itálie v povodí řeky Pád) a v rozhlasové stranici Padania Livera (Svobodná Padánie). Jak deník, tak rádio mají blízko k Lize severu. V roce 2004 se euroskeptik Salvini dostal do Evropského parlamentu.

Zatímco jeho osobní hvězda stoupá, Liga severu upadá do krize. Umberto Bossi sice několikrát zastával ministerskou funkci v Berlusconiho vládách, v roce 2004 jej však oslabila mozková příhoda a v roce 2012 jej smetl skandál ohledně zpronevěry veřejných peněz. Za této konstelace Salvini přebírá stranu v rozkladu. V parlamentních volbách roku 2013 získala Liga severu pouhá čtyři procenta hlasů.

Nový předák mění kurz - už nehájí odtržení bohatého severu, ale prosazuje myšlenku federalizace Itálie. Zatímco jeho předchůdce Bossi v polemických výpadech Římu vyčítal, že mrhá penězi a všem diktuje, Salvini napříště adresuje obdobné výtky Bruselu. Jeho rétorika si rychle získala příznivce: Liga severu měla v prognózách obratem 12 až 14 procent potenciálních voličů.

Salvini, který spojil síly s francouzskou Národní frontou, nepokrytě obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho americký protějšek Donalda Trumpa, ostře kritizuje imigranty, islám a euro. „Pokrytci! Mám právo a povinnost nemlčet a hlásat, že neregulovaná imigrace je nebezpečná a islám není mírumilovné náboženství. A také, že integrace selhala!“ říká na podobná obvinění z rasismu.

Svá poselství do světa pouští ale zejména prostřednictvím sociálních sítí: na twitteru jej sleduje 640 tisíc lidí, na facebooku přes dva miliony. Přes tyto dva kanály posílá celý den komentáře, aktuální videa, fotografie svých aktivit, schůzek i jídel. Užívá direktivního tónu, který si s politickou korektností starosti nedělá.

 

Články odjinud