Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sankce vůči KLDR tvrdě dopadly na čínské obchodníky. Pašeráky přísné kontroly nezastavily

Sankce vůči KLDR tvrdě dopadly na čínské obchodníky. Pašeráky přísné kontroly nezastavily

Čína postupně zavádí sankce, které schválila Rada bezpečnosti OSN s cílem potrestat KLDR za její jaderné a raketové testy. Doplácí na to však nejen Kim Čong-un, ale také čínské firmy u hranic s jeho zemí. Ty byly zvyklé se sousedem čile obchodovat.

„Osobně mě sankce ohromně zasáhly,“ popisuje listu Washington Post jeden z čínských obchodníků. Vysvětluje, že takřka 80 procent veškeré obchodní výměny, od textilu po chemikálie, je nyní zakázáno.

Čínští obchodníci volají po rychlém řešení, i kdyby jím měla být válka. Podle muže s korejským původem ještě nikdy nebylo horší klima pro byznys než nyní. Překvapilo ho, že čínská vláda jde proti podnikatelům, kteří lobbovali za nepřijetí sankcí.

Svět si od restrikcí slibuje, že přivedou Kim Čong-una k jednacímu stolu. Účast Číny jen zesiluje jejich účinnost. Zhruba 85 procent zahraničního obchodu KLDR totiž míří právě sem. Celní kontroly jsou teď přísnější, takže je těžší i pašování zakázaných předmětů, což je další oblíbený severokorejský zdroj peněz.

Na čínské straně sankce postihly hlavně firmy zabývající se textilem či těžbou a zpracováním uhlí a železné rudy. Napětí zasáhlo dokonce i cestovní kanceláře, které Číňanům zprostředkovávaly zájezdy do Severní Koreje.

„Mnoho společností zabývajících se zahraničním obchodem zbankrotuje. Jejich majitelé utečou, lidé budou nezaměstnaní,“ domnívá se Lu Chao, korejský expert působící na Akademii sociálních věd v čínském Liaoningu.

Navzdory komunistické vládě, která podobné aktivity obvykle silně potírá, se na čínské straně hranic objevily první protesty nespokojených obchodníků. V srpnu je vyprovokoval zákaz dovozu mořských produktů.

Ostatní ale mají spíše strach. Žena obchodující s textilem vypráví, jak se po posledních krocích Pekingu bojí přes hranice posílat své zboží. „Snažíme se naopak dostat naše věci co nejrychleji zpět,“ říká. Čínské ministerstvo obchodu ale upozorňuje, že rozhodnutí nemá retroaktivní efekt. Země povoluje doručit zásilky odeslané před ohlášením sankcí.

Větší starosti dělají Číně pašeráci, kteří se zákaz pokouší obcházet cíleně. Rybářské lodě z Tan-tungu stále dovážejí z KLDR do Číny mořské plody. Změnilo se jen to, že místo ve dne cestují převážně v noci.

„Formální obchod se Severní Koreou se zastavil. Pro lidi, kteří jsou odvážní a ochotní riskovat, ale stále existují způsoby, jak to udělat,“ praví další z obchodníků, který stejně jako jeho předchůdci s listem mluvili jen pod příslibem anonymity.

Odborníci očekávají, že se pašování nepodaří zamezit. Poukazují také na to, že zatímco na centrální úrovni mezi Čínou a KLDR přituhuje, vztahy jednotlivých regionů jsou stále velice dobré. Nelegální obchod tak může sloužit k udržení dosavadní přeshraniční sítě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744