Články odjinud

Saúdové dají na obnovu Sýrie dvě a čtvrt miliardy. Podpoří region, kde působil Islámský stát

Saúdové dají na obnovu Sýrie dvě a čtvrt miliardy. Podpoří region, kde působil Islámský stát

Saúdská Arábie poskytla 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) na obnovu severovýchodní Sýrie, tedy oblastí, v nichž do své loňské porážky působil radikální Islámský stát. Oznámilo to saúdskoarabské velvyslanectví v USA. Region, o nějž se jedná, nyní kontrolují skupiny podporované Spojenými státy.

Podle Rijádu pomoc umožní "zachránit životy a návrat uprchlíků" a zabrání radikálům obnovit svou činnost. Peníze jsou určeny pro zemědělství, školství, obnovu silnic, odklízení suti a obnovu dodávek vody.

Velvyslanectví ve svém prohlášení uvedlo, že smyslem je pomoci obnovit komunity jako Rakka, které jsou boji značně poničeny. Město Rakka bylo hlavním sídlem IS v Sýrii do loňského října, kdy tam byli radikálové poraženi.

Oblasti, z nichž byl IS vytlačen, nyní spadají většinou pod kontrolu kurdsko-arabské koalice SDF, již podporují USA. Syrský prezident Bašár Asad si nepřeje vojenskou přítomnosti USA v Sýrii a v květnu pohrozil, že proti SDF použije sílu, aby vláda dostala pod kontrolu i regiony, kde nyní SDF působí.

Saúdská Arábie od začátku syrské války pomáhala skupinám, které bojovaly proti Asadovi.

Podle amerického ministerstva zahraničí nyní IS v Sýrii ovládá území ještě asi 1000 kilometrů čtverečních. Do Rakky se už vrátilo na 150.000 obyvatel.

 

Články odjinud