Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská Arábie Harírího zadržuje, tvrdí prezident Libanonu. Rijád tak podle něj porušuje lidská práva

Saúdská Arábie Harírího zadržuje, tvrdí prezident Libanonu. Rijád tak podle něj porušuje lidská práva

Saúdská Arábie libanonského premiéra Saada Harírího zadržuje, jinak totiž jeho pokračující nepřítomnost vysvětlit nelze. Na twitteru to dnes napsal libanonský prezident Michel Aún. Zadržováním libanonského premiéra porušuje Saúdská Arábie lidská práva, uvedl Aún. Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil řekl, že Libanon bude pokračovat v přijímání kroků k „bratrskému způsobu“ vyřešení této otázky.

Harírí, který 4. listopadu z Rijádu oznámil rezignaci, kterou ale Michel Aún nepřijal, by se podle libanonského prezidenta měl co nejdříve vrátit do Bejrútu, aby mohla vláda opět normálně fungovat, uvedla agentura Reuters.

Básil během návštěvy Itálie řekl, že Libanon chce udržovat dobré vztahy se Saúdskou Arábií. Harírího pobyt v této zemi ale označil za „nenormální situaci“.

Mnoho politologů se domnívá, že Saúdská Arábie Harírího, který je sunnita, přiměla k rezignaci, protože ho považovala za neschopného omezit moc radikálního šíitského hnutí Hizballáh v libanonské vládě. Rijád viní Hizballáh z agrese vůči Saúdské Arábii a kritizuje jeho roli v Jemenu a Sýrii. Činnost Hizballáhu v regionu navíc podle Saúdské Arábie souvisí s údajnými mocenskými záměry Íránu.

Saúdská Arábie tvrdí, že Harírího proti jeho vůli nedrží a jeho rezignaci přičítá údajnému rostoucímu vlivu Hizballáhu v Libanonu. V úterý Harírí na twitteru napsal, že se do Libanonu vrátí v nadcházejících dvou dnech. Dnes v reakci na komentář prezidenta na twitteru napsal: „Vrátím se, jak jsem slíbil.“

Svou rezignaci Harírí zdůvodnil obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a Hizballáhu v Libanonu. V Libanonu podle něj panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V projevu Harírí také obvinil Hizballáh, že „míří zbraněmi“ na Jemence, Syřany i Libanonce.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link