Saúdský princ vyrazil na Východ, kde ho kvůli vraždě nepeskují. A rádi vidí jeho peníze | info.cz

Články odjinud

Saúdský princ vyrazil na Východ, kde ho kvůli vraždě nepeskují. A rádi vidí jeho peníze

Na cestu do nejlidnatějších zemí světa se vydal s kapsou plnou peněz, respektive investic. Jen v Pákistánu slíbil odložit asi 20 miliard dolarů, v přepočtu přes 456 miliard korun. Odsud pak saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán – známý i jako MBS – poputuje ještě do Indie a Číny. Podle analytiků se princ vydal na Východ poté, co není zcela vítán na Západě, který ho kritizuje za brutální vraždu nepohodlného novináře i lví podíl na humanitární krizi v Jemenu.

Na vojenském letišti, hned za červeným kobercem, stáli seřazení nejdůležitější politici Pákistánu. Šéfa všemocné armády nevyjímaje. Zazněly oslavné výstřely. A zdravice. „Naše vztahy se Saúdskou Arábií jsou nyní nejlepší v dějinách,“ nechal se podle agentury AFP slyšet pákistánský premiér Imran Chán.

Právě bývalý pákistánský playboy a veleúspěšný kapitán národní kriketové reprezentace patří k nejvěrnějším mezinárodním spojencům sebestředného saúdského monarchy. Prokázal to i loni v říjnu, kdy na rozdíl od jiných politiků nezaváhal a osobně vyrazil do Saúdské Arábie na investiční konferenci. Tedy ambiciózní akci rijádské vlády, kterou ovšem mnozí světoví politici bojkotovali kvůli vraždě opozičního publicisty Džamála Chášukdžího.

Jen pro připomenutí: brutální vražda nepohodlného žurnalisty, kterou MBS podle všeho osobně nařídil, proběhla na saúdském konzulátu v tureckém Istanbulu sotva tři týdny před začátkem setkání investorů.

Chánova pragmatická sázka na saúdského následníka trůnu se vyplatila. Příslovečně chatrné pákistánské hospodářství dostalo ze Zálivu finanční injekci. Nikoli první, Saúdská Arábie už poskytla Pákistánu půjčku ve výši šesti miliard dolarů. Kromě toho princ propustil dvě třetiny ze tří tisíc Pákistánců, kteří z často vcelku malicherných důvodů dosud seděli v saúdských vězeních.

Spokojený je ale jistě i mladý princ, který se z Pákistánu vydá do Indie a Číny. Tedy do zemí, které patří k největším odběratelům saúdské ropy. MBS jen během této asijské cesty osloví politické vůdce takřka tří miliard lidí, tedy dvou pětin světové populace. Podle analytiků je jeho výpad na ekonomicky stále mocnější Východ vzkazem Západu, který je vůči němu kritický – můžete mě peskovat i odmítat, v Asii mě přesto považují za důležitého geopolitického hráče.

„MBS chce dokázat, že není na mezinárodní scéně vyvrhelem. Všem má být také jasné, že je přinejmenším druhým nejdůležitějším mužem saúdské monarchie,“ uvedl pro agenturu AFP singapurský expert James M. Dorsey. Ještě jasněji se vyjádřil jeho čínský kolega z think-tanku CIIS, který je přímo spojován s komunistickou vládou země. „Saúdská diplomacie se teď začala orientovat na Asii. Zdejší země se totiž vyznačují příjemnou vlastností: nevměšují se do vnitřních záležitostí jiných států,“ uvedl bez rozpaků Li Kuo-fu s tím, že putování na Západ musí teď být pro MBS „nepohodlné“.

Mimochodem, podle plánu měl faktický vládce Saúdské Arábie v rámci této poutě navštívit i Indonésii a Malajsii. V těchto zemích žije celkem tři sta milionů obyvatel, z nichž většina se hlásí – stejně jako Saúdové – k sunnitské větvi islámu. Diplomaté obou dotčených států se shodují, že přílet korunního prince není zrušen, ale pouze odložen. Sám MBS důvod, proč jeho návštěva nyní neproběhne, neuvedl. A podle všeho nenabídl ani náhradní termín. Jedno vysvětlení se tak přece jen nabízí: jak Malajsie, tak Indonésie – obě vcelku svobodné, v řadě ohledů demokratické země – nereagovaly na vraždu opozičního publicisty tak servilně, či netečně jako ostatní země regionu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud