Scéna jako z akčního filmu: dva motorkáři zabili v Malajsii palestinského inženýra. Zabíjel Mossad? | info.cz

Články odjinud

Scéna jako z akčního filmu: dva motorkáři zabili v Malajsii palestinského inženýra. Zabíjel Mossad?

Udeřila v Malajsii tuto sobotu izraelská tajná služba? Dva muži jedoucí na motocyklu zabili přímo na ulici palestinského elektrotechnického inženýra, který byl velmi pravděpodobně příslušníkem ozbrojeného křídla radikálního hnutí Hamás. A podílel se zřejmě na vývoji bezpilotních letadel a ponorek, kterými chtějí Palestinci z Pásma Gazy bojovat s Izraelem.

Je šest hodin ráno. Malajské hlavní město Kuala Lumpur vstává k ranní modlitbě. Pětatřicetiletý palestinský elektroinženýr Fádí Batš vyrazil do nedaleké mešity. V Asii žije s manželkou a třemi dětmi už deset roků: učí zde na soukromé univerzitě a působí jako imám, vedoucí modlitby.

Vtom na silném motocyklu značky BMW (možná Kawasaki) tmavé barvy vyrazí dva muži v bundách, přilbách a prý i slunečních brýlích. Na zádech mají batohy. Na palestinského inženýra vypálí nejméně 10, zřejmě ale až 14 ran. Pouliční kamery později odhalí, že blízko místa střelby čekali zhruba dvacet minut. Podle svědků oba muži pocházeli z Evropy, nebo Blízkého východu a měřili zhruba 180 centimetrů. Jinými slovy: nevypadali jako typičtí Malajci.

Hnutí Hamas brzy vydává prohlášení, ve kterém zabitého Fadího Batše identifikuje jako svého člena. A hovoří o tom, že se stal „mučedníkem“, což naznačuje, že podle hnutí padl ve svaté válce s nepřítelem. Nicméně, samotný Hamas nejmenuje izraelské agenty jako vrahy palestinského rodáka z Pásma Gazy. Na rozdíl od rodiny mrtvého a webů na Hamás napojených, kterří explicitně obviňují židovský stát.

A židovský stát? „Teroristické organizace z každého atentátu hned viní Izrael, na to jsme už zvyklí. Ten muž nebyl žádný svatoušek a nezasazoval se o zlepšení infrastruktury v Gaze, pracoval na zlepšování raket. Často vidíme, jak si jednotlivé frakce teroristických skupin vyřizují účty. Myslím, že to platí i v tomto případě,“ uvedl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. 

Především arabské stanice kloní k tomu, že šlo opravdu o útok tajných služeb židovského státu, což jeho média nerozporují. Izraelské úřady se k akcím povedeným v cizině z pochopitelných důvodů nevyjadřují, jde totiž o politicky navýsost citlivé téma.

Výjimku musel Izrael učinit v roce 1997, kdy pětice jeho agentů podnikla v Jordánsku atentát na Chálida Mišala, jednoho z předáků Hamásu. Útočníci měli falešné kanadské pasy a u arabských sousedů se pohybovali jako turisté. Mišalovi vpíchli injekcí jed, který ho měl do dvou dnů zabít, arabský lídr byl ale rychle převezen do nemocnice. Život mu zachránil tehdejší jordánský král Husajn, který byl útokem mimořádně pobouřen už proto, že jeho monarchie navázala s Izraelem standardní diplomatické vztahy. Od Tel Avivu si vyžádal protijed, který nakonec dostal. Všechny agenty zadržel a až posléze je vyměnil za Ahmada Jásina, zakladatele hnutí Hamás.

V roce 2010 pak židovský stát podle všeho stál za útokem na Mahmúda Mabhúha, kterého zřejmě jeho agenti zabili v jednom z luxusních dubajských hotelů. Mabhúh pro Hamás v zahraničí nakupoval zbrojní materiál. Jeho vrazi se při vstupu do Emirátů prokázali pasy evropských zemí a Austrálie, což dotčené země značně pobouřilo. Předloni se pak údajná novinářka sešla v Tunisku k sérii rozhovorů s Muhammadem Zavárím, který se podílel na vývoji hamástistických dronů. Na poslední schůzku místo ní prý dorazili jiní izraelští specialisté...

Fakt, že sobotní útok proběhl v asijské, převážně islámské Malajsii, není zcela překvapivý. Především v hlavním městě Kuala Lumpuru roste díky přicházejícím studentům palestinská komunita, v níž se Hamás snaží posílit svůj vliv. A podle listu The Times of Israel se mu daří, hlavně na univerzitách, kde vyučoval také zabitý inženýr. Podle zdrojů zmíněného zpravodajského portálu podstoupili vybraní palestinští radikálové v Malajsii dokonce i vojenský výcvik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud