Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Scéna jako z akčního filmu: dva motorkáři zabili v Malajsii palestinského inženýra. Zabíjel Mossad?

Scéna jako z akčního filmu: dva motorkáři zabili v Malajsii palestinského inženýra. Zabíjel Mossad?

Udeřila v Malajsii tuto sobotu izraelská tajná služba? Dva muži jedoucí na motocyklu zabili přímo na ulici palestinského elektrotechnického inženýra, který byl velmi pravděpodobně příslušníkem ozbrojeného křídla radikálního hnutí Hamás. A podílel se zřejmě na vývoji bezpilotních letadel a ponorek, kterými chtějí Palestinci z Pásma Gazy bojovat s Izraelem.

Je šest hodin ráno. Malajské hlavní město Kuala Lumpur vstává k ranní modlitbě. Pětatřicetiletý palestinský elektroinženýr Fádí Batš vyrazil do nedaleké mešity. V Asii žije s manželkou a třemi dětmi už deset roků: učí zde na soukromé univerzitě a působí jako imám, vedoucí modlitby.

Vtom na silném motocyklu značky BMW (možná Kawasaki) tmavé barvy vyrazí dva muži v bundách, přilbách a prý i slunečních brýlích. Na zádech mají batohy. Na palestinského inženýra vypálí nejméně 10, zřejmě ale až 14 ran. Pouliční kamery později odhalí, že blízko místa střelby čekali zhruba dvacet minut. Podle svědků oba muži pocházeli z Evropy, nebo Blízkého východu a měřili zhruba 180 centimetrů. Jinými slovy: nevypadali jako typičtí Malajci.

Hnutí Hamas brzy vydává prohlášení, ve kterém zabitého Fadího Batše identifikuje jako svého člena. A hovoří o tom, že se stal „mučedníkem“, což naznačuje, že podle hnutí padl ve svaté válce s nepřítelem. Nicméně, samotný Hamas nejmenuje izraelské agenty jako vrahy palestinského rodáka z Pásma Gazy. Na rozdíl od rodiny mrtvého a webů na Hamás napojených, kterří explicitně obviňují židovský stát.

A židovský stát? „Teroristické organizace z každého atentátu hned viní Izrael, na to jsme už zvyklí. Ten muž nebyl žádný svatoušek a nezasazoval se o zlepšení infrastruktury v Gaze, pracoval na zlepšování raket. Často vidíme, jak si jednotlivé frakce teroristických skupin vyřizují účty. Myslím, že to platí i v tomto případě,“ uvedl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. 

Především arabské stanice kloní k tomu, že šlo opravdu o útok tajných služeb židovského státu, což jeho média nerozporují. Izraelské úřady se k akcím povedeným v cizině z pochopitelných důvodů nevyjadřují, jde totiž o politicky navýsost citlivé téma.

Výjimku musel Izrael učinit v roce 1997, kdy pětice jeho agentů podnikla v Jordánsku atentát na Chálida Mišala, jednoho z předáků Hamásu. Útočníci měli falešné kanadské pasy a u arabských sousedů se pohybovali jako turisté. Mišalovi vpíchli injekcí jed, který ho měl do dvou dnů zabít, arabský lídr byl ale rychle převezen do nemocnice. Život mu zachránil tehdejší jordánský král Husajn, který byl útokem mimořádně pobouřen už proto, že jeho monarchie navázala s Izraelem standardní diplomatické vztahy. Od Tel Avivu si vyžádal protijed, který nakonec dostal. Všechny agenty zadržel a až posléze je vyměnil za Ahmada Jásina, zakladatele hnutí Hamás.

V roce 2010 pak židovský stát podle všeho stál za útokem na Mahmúda Mabhúha, kterého zřejmě jeho agenti zabili v jednom z luxusních dubajských hotelů. Mabhúh pro Hamás v zahraničí nakupoval zbrojní materiál. Jeho vrazi se při vstupu do Emirátů prokázali pasy evropských zemí a Austrálie, což dotčené země značně pobouřilo. Předloni se pak údajná novinářka sešla v Tunisku k sérii rozhovorů s Muhammadem Zavárím, který se podílel na vývoji hamástistických dronů. Na poslední schůzku místo ní prý dorazili jiní izraelští specialisté...

Fakt, že sobotní útok proběhl v asijské, převážně islámské Malajsii, není zcela překvapivý. Především v hlavním městě Kuala Lumpuru roste díky přicházejícím studentům palestinská komunita, v níž se Hamás snaží posílit svůj vliv. A podle listu The Times of Israel se mu daří, hlavně na univerzitách, kde vyučoval také zabitý inženýr. Podle zdrojů zmíněného zpravodajského portálu podstoupili vybraní palestinští radikálové v Malajsii dokonce i vojenský výcvik.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1