Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebevražda, teroristé, Mayová. Ruská propaganda ukazuje na možné viníky v kauze Skripal

Sebevražda, teroristé, Mayová. Ruská propaganda ukazuje na možné viníky v kauze Skripal

Velká Británie v kauze bývalého ruského agenta Sergeje Skripala jednoznačně ukázala na Rusko. Evropa závěry britských vyšetřovatelů a politiků jednohlasně podpořila, ruská média ale jakoby se řídila radou Miroslava Plzáka: zatloukat, zatloukat, zatloukat. V zemi tak nyní kolují řady dezinformačních zpráv o tom, kdo za pokusem o vraždu bývalého ruského agenta stojí. Všechny tyto zprávy mají společnou jednu věc: nikdy neukazují na matičku Rus, informuje evropský úřad pro boj s ruskou propagandou EU vs Desinfo.  

Za smrt Skripala je zodpovědná Velká Británie, která tak chce v zemi vyvolat protiruské nálady (První kanál)

Zodpovědná za smrt bývalého agenta je Ukrajina, která chce svalit vinu na Rusko (První kanál)

Skripala otrávily USA, které tak chtějí destabilizovat světový mír pořádek (První kanál)

Za útokem stojí Theresa Mayová, protože je to kamarádka ředitelky CIA Giny Haspelové (Zvezda)

Šlo o sebevraždu (První kanál)

Náhodné předávkování. Tak k otravě došlo (RIA Novosti)

Za incidentem stojí náhodné vystavení Skripala nebezpečným látkám v britském výzkumném zařízení Porton Down (televizní kanál Rusko 24)

Za otravu je zodpovědná Skripalova budoucí tchýně (web Moskevský Komsomolets, mk.ru)

Velká Británie využívá tento případ k tomu, aby odvrátila pozornost od jednání o Brexitu (ministr zahraničí Sergej Lavrov)

Za otravou Skripala stojí teroristé (mluvčí ruského ministerstva zahraničí)

Skripala otrávil americko-britský finančník Bill Browder (První kanál)

Za smrt bývalého agenta je zodpovědný dron (Zvezda, ruské ministerstvo obrany)

Skripal byl pašerák chemických zbraní (noviny Pravda)

Západ využívá Skripalův případ k tomu, aby odvrátil pozornost od ruských vojenských útoků v Sýrii (mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí)

Výzkumné zařízení Porton Down provádělo nelegální testy na lidech a lže o tom, že nevyrábí látku novičok (RT)

Útok je dílem ruské opozice, která se tak snaží podkopat pozici Vladimira Putina (státní televize)

Rusko zničilo všechny svoje zásoby novičoku (Sputnik)

Rusko novičok nikdy nevyrábělo (Interfax)

Pouze tři státy světa disponují novičokem, Česko, Slovensko a Švédsko (ruské ministerstvo zahraničních věcí)

Neexistuje žádný důkaz, že látka užitá k otrávení Skripala byl novičok. Laboratoře v Porton Down nedokáží látku identifikovat (RT)

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1