Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf polského Senátu vyzval krajany v cizině, aby udávali za protipolská vyjádření a názory

Šéf polského Senátu vyzval krajany v cizině, aby udávali za protipolská vyjádření a názory

Šéf horní komory polského parlamentu vyzval polské komunity v zahraničí, aby monitorovaly veškerá prohlášení, která poškozují dobré jméno Polska. Maršálek Senátu Stanislaw Karczewski rozeslal polským ambasádám a konzulátům oficiální dopis, ve kterém žádá polské krajanské organizace v cizině, aby tyto výroky hlásily úřadům. Píší o tom německá média.

Varšava si v posledních týdnech vysloužila kritiku z USA či Izraele za kontroverzní zákon trestající připisování jakékoli viny za holokaust Polákům, což podle vládních politiků poškozuje dobrou pověst země.

Rozhlasová stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR) citovala dopis šéfa horní komory polského parlamentu, který vyzval své krajany, aby dokumentovali a reagovali na veškerá protipolská prohlášení, prezentace a názory. Podle Karczewského mají veškeré tyto věci hlásit ambasádám či konzulátům.

Podle NDR již text dopisu rozeslal e-mailem Polákům žijícím v Bavorsku konzulát v Mnichově, dnes se jej chystá stejnou cestou distribuovat mezi krajany na severu Německa konzulát v Hamburku.

Polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) vzbudila v lednu rozruch zákonem, který trestá pokutou nebo až třemi lety vězení použití slovních spojení polské vyhlazovací tábory a jiné zmínky dávající do souvislosti Poláky a holokaust. Podle šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského je norma součástí snahy o ochranu dobrého jména Polska, o kterou se podle něj minulé vlády příliš nezajímaly. Kritici tvrdí, že hrozba trestu výrazně omezí možnosti historického bádání. Podle historiků nesli Poláci vinu za smrt nejméně desítek tisíc Židů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1