Šéf ruské rozvědky vrací úder: Otrava Skripala je provokací Američanů a Britů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf ruské rozvědky vrací úder: Otrava Skripala je provokací Američanů a Britů

Šéf ruské rozvědky vrací úder: Otrava Skripala je provokací Američanů a Britů

Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou v Británii byla provokací amerických a britských tajných služeb. Řekl to dnes šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin. Chování Washingtonu vůči Moskvě podle něj znamená, že je možné začít hovořit o návratu období studené války. Kreml Británii vyzval k omluvě za obvinění, že za útokem stojí Rusko.

„Dokonce i v kauze Skripala, což je bizarní provokace neuměle vymyšlená americkými a britskými bezpečnostními službami, některé evropské vlády nenásledují slepě Londýn a Washington, ale místo toho chtějí důkladné objasnění toho, co se stalo,“ prohlásil ředitel Služby vnější rozvědky (SVR) Naryškin.

Naryškin v souvislosti s kauzou rovněž hovořil o možném návratu dob studené války. „Washington se upnul na boj proti neexistující takzvané ruské hrozbě. To dosáhlo takových rozměrů a nabylo takových absurdních rysů, že je možné hovořit o návratu temných dob studené války,“ řekl podle agentury Reuters Naryškin na bezpečnostní konferenci v Moskvě.

Naryškin podle agentury Interfax obvinil Západ, že je připraven znovu postavit železnou oponu. Podle něj je třeba zabránit tomu, aby se situace vyvinula v novou „karibskou krizi“. Poukázal tak na situaci z roku 1962, kdy se svět ocitl na pokraji jaderného konfliktu. Sovětský svaz tehdy odpověděl na umístění amerických raket v Turecku rozmístěním svých raket středního doletu na Kubě.

Spojené státy a některé evropské země si podle Naryškina nechtějí připustit, že jejich vliv slábne a uchylují se k diktátu. USA a Británie podle něj v kauze Skripal vyvíjejí nátlak na své spojence v NATO.

„Mezinárodní společenství by se mělo vrátit k normálnímu dialogu, který není založen na egoistických vizích jednotlivých stran, ale na skutečných hodnotách, které sdílí všichni ti, kteří respektují mezinárodní normy,“ dodal šéf SVR.

Skripal byl se svou dcerou napaden 4. března v jihoanglickém městě Salisbury. Britští experti tvrdí, že útok byl spáchán nervově paralytickou látkou novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda je přesvědčená, že za akci je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Kreml důrazně odmítá.

Aféra vedla k rozsáhlému diplomatickému konfliktu mezi Ruskem a západními zeměmi včetně Česka; obě strany si vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

Kreml Británii vyzval k omluvě poté, co britská laboratoř v anglickém Porton Downu na základě analýzy látky použité proti Skripalovi v úterý připustila, že není s to prokázat, že armádní nervově paralytická látka novičok byla vyrobena v Rusku.

„Jejich teorie se v žádném případě nepotvrdila, protože je nemožné ji potvrdit,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, kterého citovaly agentury v noci na dnešek. Britský ministr zahraničí Boris Johnson a premiérka Theresa Mayová by se podle něj měli „podívat do očí“ svým kolegům v Evropské unii a Rusku se omluvit.

Ředitel Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení NATO ve Vyškově Vratislav Osvald v rozhovoru se serverem Aktuálně.cz řekl, že si netroufá určit původ útoku. „Věřím, že v Salisbury byla použita nervová látka. Netroufám si ale hodnotit, z jaké strany útok přišel. Britové mají pro své závěry nepochybně důkazy a určitě je dříve či později zveřejní. Jejich experti koneckonců působí i v našem vyškovském středisku,“ řekl Osvald. O vyškovském centru v souvislosti s útokem nervovou látkou hovořila Moskva. Osvald ale potvrdil, že novičok se v Československu ani v Česku nikdy nevyráběl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.