Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéfka německých populistů odmítá vést stranu do voleb. V AfD tím otevírá dveře radikálům

Šéfka německých populistů odmítá vést stranu do voleb. V AfD tím otevírá dveře radikálům

Předsedkyně protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petry odmítla pozici číslo jedna na kandidátce strany do parlamentních voleb, které se ve Spolkové republice konají v září. Komentátoři označují její překvapivý krok za taktický, zároveň ale dodávají, že tím může svou stranu poškodit. Krajně pravicová AfD, která se dnes schází na víkendovém sjezdu v Kolíně nad Rýnem, je dlouhodobě rozhádaná a její preference u voličů klesají. Rozhodnutí Petry mohou využít i radikální frakce uvnitř strany a posunout partaj více doprava.

„Objevují se spekulace, že Frauke Petry odstoupila z čela kandidátky pro zářijové volby do Spolkového sněmu kvůli tomu, aby předešla své porážce. Dalším důvodem mohlo být i to, že se nechtěla dělit o pozici s dalšími kandidáty. Její dlouhodobou ambicí bylo, aby byla jediným lídrem strany, ale to se jí nedařilo prosadit,“ řekl INFO.CZ analytik Ústavu mezinárodní vztahů Jakub Eberle.

Šéfka krajně pravicové populistické Alternativy pro Německo (AfD), která se dlouhodobě profiluje jako protiimigračně zaměřená partaj, oznámila, že odmítá vést svou stranu do voleb, na sociálních sítích. Ve videu, které za tímto účelem natočila, dodala, že se nechce podílet ani na činnosti užšího volebního týmu.

Jak podotýkají německá média, svým rozhodnutím mnohé překvapila. Petry před stranickým sjezdem, který startuje dnes v Kolíně nad Rýnem, nechala mezi kolegy kolovat návrh strategie, kam by se Alternativa pro Německo měla ubírat do budoucna. Její návrh počítal s totálním obratem v dosavadní politice strany. „Návrh Frauke Petryové straníci nepřijali a kritizovali ho za to, že stranu ještě více štěpí - místo toho, aby ji před blížícími se volbami sjednotil,“ píše server Deutsche Welle.

Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Voliče získala ostrou kritikou islámu, migrace a také Evropské unie. V předvolebním programu, který budou delegáti schvalovat, jsou mj. požadavky na zavedení kontrol na hranicích, vyhošťování migrantů a zákaz nošení muslimských šátků. AfD by také chtěla vystavit stopku plánu na opuštění atomové energie.

Jasno po skončení víkendového sjezdu by mělo být i o lídrech, kteří partaj povedou do voleb. Jedničkou na kandidátní listině bývají politici, kteří tím zároveň dávají najevo, že mají v případě vítězství ve volbách zájem o křeslo spolkové kancléře. „Nejde o formální pozici,“ vysvětluje Eberle. „Alternativa pro Německo navíc ve vládě v žádném případě nebude, takže jde spíš o symbolický význam.“

Jak připomíná Eberle, strana je v současnosti rozštěpená mezi jednotlivé frakce. Lidé kolem Petryové dlouhodobě usilují o oslabení pravicového křídla, které reprezentuje především předseda durynské organizace Björn Höcke. Ten na sebe v minulosti upozornil kontroverzními výroky o berlínském památníku holokaustu, který označil za „památník hanby“. Na jeho místo by raději viděl památník věnovaný umělcům a filosofům.

Podle některých komentátorů by ale Petryová svým rozhodnutím mohla naopak postavení radikálů uvnitř strany posílit.

„Rozdělení na ´umírněné´ a ´radikály´ uvnitř AfD je mnohem složitější. Strana je rozštěpená a především rozhádaná v osobní rovině. Petry sama v minulosti extrémisty hájila, například mluvila o střílení migrantů na hranicích,“ upozorňuje analytik.

Hádky a spory by proto mohly stranu poškodit před blížícími se volbami. Z průzkumu voličských preferencí totiž vyplývá, že podpora AfD v poslední době spíše klesala. Nedávno zveřejněný průzkum agentury Forsa jí přisuzuje osm procent, podle agentury INSA má desetiprocentní podporu. Hlavním důvodem pro propad preferencí je pokles náporu uprchlíků. I přesto má ale strana velkou šanci ve volbách zabodovat a vůbec poprvé v historii se dostat do Spolkového sněmu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744