Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéfové Googlu chtěli změnit výsledky svého vyhledavače. Jako krok proti Trumpově politice vůči cizincům

Šéfové Googlu chtěli změnit výsledky svého vyhledavače. Jako krok proti Trumpově politice vůči cizincům

Představitelé Googlu diskutovali co dělat, když americký prezident loni vyhlásil zákaz vstupu občanů několika muslimských zemí do Spojených států. Nelíbili se jim výsledky vyhledání jejich vyhledavače u slov jako islám, Írán nebo Hispánci, protože byly údajně islamofobní a protiimigrantské. Chtěli také podpořit některé proiimgranské organizace.

Když v lednu 2017 americký prezident Donald Trump zakázal vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí na půdu USA kvůli údajnému bezpečnostnímu riziku, sešli se manažeři vyhledavače Google aby se rozhodli, co s tím dělat. Zároveň chtěli oponovat Trumpově celkově protiimigrační politice.

Napadlo je využít sílu svého vyhledavače a pozměnit jeho výsledky, aby tak čelili islamofobii a proticizineckým náladám ve Spojených státech. Chtěli také podpořit organizace, které pomáhali imigrantům a lidem postiženým zákazem cestování. Informace o této diskusi zveřejnil tento týden americký list The Wall Street Journal, který se dostal k firemním e-mailům.

Podle společnosti se ale nakonec nic takového neuskutečnilo a Google nikdy nezměnil výsledky svého vyhledávače z politických nebo ideologických důvodů. Šlo prý jen o úvahy, které se nikdy nerealizovaly. Obavy z politizace firmy měli i někteří její manažeři, jak vyplývá i z uniklých e-mailů.

Celý případ ovšem ukazuje, že jde zřejmě celkem snadno pozměnit výsledky vyhledávání a možná by si toho ani nikdo z uživatelů Google nevšiml. Zároveň se ukázalo, že k ovlivnění veřejnosti lze zřejmě využít i nástroj „Highlights“, který Google testuje. Má jít o speciální projekt, který umožní některým významným a slavným lidem jako politikům a hudebníkům, aby se jejich zprávy určené veřejnosti objevily přímo ve výsledcích vyhledávání.

Google má nyní strach z dopadu odhalení listu The Wall Street na veřejnost i možného vyšetřování v USA. V pátek rozeslal ředitel Google Sundar Pichai svým podřízeným e-mail, kde je varuje před tím, aby měli jejich politické názory vliv na produkty, které vytvářejí. Společnost se podle něj obává, že může ztratit důvěru svých uživatelů a zároveň Pichai zaměstnancům pohrozil, že je firma „povolá k zodpovědnosti“.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se má příští týden setkat s generálními prokurátory jednotlivých států a diskutovat s nimi o „rostoucím znepokojení“ týkajícím se Googlu. Jde o to, že firma je dlouhodobě podezřelá z toho, že omezuje konkurenci a navíc „dusí svobodnou výměnu myšlenek“. Neboli ohrožuje svobodu projevu a tisku.

Společnost Google je největším vyhledavačem na internetu a jejím motem bylo dlouho „nebuď zlý,“ tedy něco jako chovej se zodpovědně ke společnosti. Firma toto moto letos v květnu odstranila ze svých materiálů a údajně i ze svého sídla.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1