Šéfové Googlu chtěli změnit výsledky svého vyhledavače. Jako krok proti Trumpově politice vůči cizincům | info.cz

Články odjinud

Šéfové Googlu chtěli změnit výsledky svého vyhledavače. Jako krok proti Trumpově politice vůči cizincům

Představitelé Googlu diskutovali co dělat, když americký prezident loni vyhlásil zákaz vstupu občanů několika muslimských zemí do Spojených států. Nelíbili se jim výsledky vyhledání jejich vyhledavače u slov jako islám, Írán nebo Hispánci, protože byly údajně islamofobní a protiimigrantské. Chtěli také podpořit některé proiimgranské organizace.

Když v lednu 2017 americký prezident Donald Trump zakázal vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí na půdu USA kvůli údajnému bezpečnostnímu riziku, sešli se manažeři vyhledavače Google aby se rozhodli, co s tím dělat. Zároveň chtěli oponovat Trumpově celkově protiimigrační politice.

Napadlo je využít sílu svého vyhledavače a pozměnit jeho výsledky, aby tak čelili islamofobii a proticizineckým náladám ve Spojených státech. Chtěli také podpořit organizace, které pomáhali imigrantům a lidem postiženým zákazem cestování. Informace o této diskusi zveřejnil tento týden americký list The Wall Street Journal, který se dostal k firemním e-mailům.

Podle společnosti se ale nakonec nic takového neuskutečnilo a Google nikdy nezměnil výsledky svého vyhledávače z politických nebo ideologických důvodů. Šlo prý jen o úvahy, které se nikdy nerealizovaly. Obavy z politizace firmy měli i někteří její manažeři, jak vyplývá i z uniklých e-mailů.

Celý případ ovšem ukazuje, že jde zřejmě celkem snadno pozměnit výsledky vyhledávání a možná by si toho ani nikdo z uživatelů Google nevšiml. Zároveň se ukázalo, že k ovlivnění veřejnosti lze zřejmě využít i nástroj „Highlights“, který Google testuje. Má jít o speciální projekt, který umožní některým významným a slavným lidem jako politikům a hudebníkům, aby se jejich zprávy určené veřejnosti objevily přímo ve výsledcích vyhledávání.

Google má nyní strach z dopadu odhalení listu The Wall Street na veřejnost i možného vyšetřování v USA. V pátek rozeslal ředitel Google Sundar Pichai svým podřízeným e-mail, kde je varuje před tím, aby měli jejich politické názory vliv na produkty, které vytvářejí. Společnost se podle něj obává, že může ztratit důvěru svých uživatelů a zároveň Pichai zaměstnancům pohrozil, že je firma „povolá k zodpovědnosti“.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se má příští týden setkat s generálními prokurátory jednotlivých států a diskutovat s nimi o „rostoucím znepokojení“ týkajícím se Googlu. Jde o to, že firma je dlouhodobě podezřelá z toho, že omezuje konkurenci a navíc „dusí svobodnou výměnu myšlenek“. Neboli ohrožuje svobodu projevu a tisku.

Společnost Google je největším vyhledavačem na internetu a jejím motem bylo dlouho „nebuď zlý,“ tedy něco jako chovej se zodpovědně ke společnosti. Firma toto moto letos v květnu odstranila ze svých materiálů a údajně i ze svého sídla.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud