Sesazení prezidentky je neuklidnilo. V Soulu znovu protestovaly davy | info.cz

Články odjinud

Sesazení prezidentky je neuklidnilo. V Soulu znovu protestovaly davy

V jihokorejské metropoli lidé opět vyšli ve velkém počtu do ulic v dalším protestu proti dočasně odvolané prezidentce Pak Kun-hje, která čelí korupčnímu skandálu. Politička je totiž odhodlaná znovu získat své pravomoci soudní cestou. 

Demonstranti se shromáždili na stejných místech jako v uplynulých týdnech. V okolních ulicích se sešli příznivci prezidentky, obě skupiny ale oddělila policie.

Během minulých devíti sobot vyjádřilo podle organizátorů manifestací nesouhlas s hlavou státu po celé zemi až devět milionů lidí. Odpor proti Pak Kun-hje je tak podle agentury AP největším protestním hnutím v dějinách Jižní Koreje.

Pod tlakem veřejnosti parlament v tajném hlasování prezidentku 9. prosince dočasně sesadil. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který na to má až šest měsíců.

Důvodem odvolání Pak Kun-hje je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí také podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které sama řídila a jež podle agentury Reuters vznikly na podporu politických iniciativ Pak Kun-hje.

Vyšetřovatelé podle AP prověřují rovněž obvinění, že za prezidentčiny vlády se kvůli svému politickému přesvědčení ocitly tisíce umělců na černé listině. První žena v čele Jižní Koreje jakoukoli vinu popírá, koncem října se nicméně národu omluvila za to, že Čche Son-sil důvěřovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud