Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severní Korea ohrožuje mír, zní z EU po novém testu balistické rakety. Itálie volá po tvrdé reakci

Severní Korea ohrožuje mír, zní z EU po novém testu balistické rakety. Itálie volá po tvrdé reakci

Odpálení nové severokorejské balistické rakety představuje ohrožení míru a mezinárodní bezpečnosti, uvedla mluvčí EU pro zahraniční záležitosti. Podle prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, podobné kroky ještě více zhoršují napětí v oblasti v době, kdy by bylo potřeba ho spíše uvolňovat.

Ke kritice nového raketového testu se připojil italský premiér Paolo Gentiloni, který jej označil za „vážný problém pro globální stabilitu a bezpečnost“. Dodal, že summit nejvyspělejších zemí G-7, který jeho země hostí 26.-27. května, bude projednávat mimo jiné i to, jak se vypořádat s rizikem, které rakety KLDR představují pro bezpečnost celého světa.

Gentiloni doporučil „tvrdou“ reakci, která by podle jeho názoru měla být především ekonomická. Nastoupit by měla také diplomacie, v níž by mohla Itálie převzít úlohu, vzhledem k tomu, že nyní vede sankční výbor OSN.

Francie dnes KLDR vyzvala, aby se „okamžitě podřídila svým mezinárodním závazkům“, napsala agentura Reuters. Pchjongjang musí přikročit k odstranění svých jaderných a balistických programů úplným, ověřitelným a nezvratným způsobem, uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí Romain Nadal.

Toto prohlášení bylo první, které ministerstvo vydalo od dnešního nástupu Emmanuela Macrona do úřadu prezidenta. Francouzští diplomaté míní, že Severní Korea je jednou z oblastí, kde by mohl Macron úzce spolupracovat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1