Severokorejská levá. Jak svátky a výročí režim v KLDR zneužívá pro své účely | info.cz

Články odjinud

Severokorejská levá. Jak svátky a výročí režim v KLDR zneužívá pro své účely

Falešná hra korejských patriotů. Tak by se dala nazvat fraška velkolepé vojenské přehlídky, která dnes proběhla v Severní Koreji. Výročí připadlo na 8. února, den před začátkem olympijských her v sousední Jižní Koreji. Náhoda? Jistěže ne. Paradoxní na tomto scénáři je však to, že v tento den se výročí založení korejské armády slavilo naposledy před čtyřiceti lety.

Kim Čong-un miluje přehlídky, provokace a demonstrace síly. A rád také plánuje své vojenské přehlídky, testy balistických raket a vojenské výpady tak, aby kolidovaly s významnými událostmi v sousedních zemích. I proto byla načasována současná vojenská přehlídka oslavující založení korejské armády jen den před zahájením olympiády. Historii navzdory.

Think-tank 38 North upozorňuje, že 8. února se den založení korejské armády neslavil více než 40 let. Až nyní, den před olympiádou. 

Vysvětlení je prosté. Historicky existují dvě data, která udávají vznik severokorejské armády. Zatímco 25. dubna 1932 vznikly první guerillové složky pod vedením Kim Ir-sena bojující proti japonské opresi, v únoru 1948 byly tyto revoluční jednotky (KPRA) přeměněny v pravidelnou korejskou armádu (KPA).

A zatímco od 50. let minulého století do roku 1977 se slavilo především únorové výročí, poté Strana zavelela ke změně.

„Velký vůdce Kim Ir-sen vybudoval KPA po osvobození od japonského vlivu na základech jednotek KPRA. Proto je zakládajícím dnem KPA, přímého následníka KPRA, 25. duben 1932,“ uvedl stranický deník Rodong Sinmun v roce 1978. A od té doby se slavilo dubnové výročí.

Až do letošního roku. Na konci ledna totiž bylo rozhodnuto, že režim bude slavit obě výročí. A že na to únorové, které je jen den před zahájením olympiády v sousední Jižní Koreji – se kterou je Severní Korea technicky stále ve válce, připraví velkolepou přehlídku. Paradoxně režim musel tento krok plánovat mnohem déle – vojáci se totiž na dnešní přehlídku připravovali několik týdnů.

Jakoby tak výročí v Severní Koreji měly status „užitečného idiota“. Mnohé se na ně dá svést, mnohé se jimi dá ospravedlnit či dokonce nahradit. Zatímco tak oslava narození Krista je v nejbrutálnějším režimu současnosti stále zakázána, oslavy narození Kim Jong-suk, manželky Kim Ir-sena a babičky současného vůdce Kim Čong-una, které připadá rovněž na 24. prosinec, je režimem podporováno.

Analytici přesto dodávají, že dnešní přehlídka byla spíše z těch skromnější - jestli lze takovéto přirovnání u megalomanského režimu vůbec použít. V zemi, kde jde do armádní kasy čtvrtina HDP, defilovalo "jen" asi 13 tisíc vojáků a několik málo stovek vojenských vozidel. Žádné rakety, kterými Kim Čong-un tak rád provokuje, žádný živý přenos státními médii, žádné pozvánky zahraničním novinářům.

Jakoby se KLDR snažila o dvojí přístup. Navenek stále chce dávat na odiv svou sílu, na straně druhé se však snaží napjaté vazby s Jižní Koreou a USA tlumit a deeskalovat – třeba i svou účastí právě na olympiádě. Té se kromě severokorejských sportovců, roztleskávaček a orchestru zúčastní i mladší sestra Kim Čong-una Kim Jo-čong a předseda korejského parlamentu Kim Jong-nam (podobnost jména se zavražděným bratrem Kim Čong-una je jen náhodná, stejně jako příjmení, které je shodné s vládnoucí dynastií).

Do jihokorejského Pchjongčchangu dnes přicestoval rovněž americký viceprezident Mike Pence, který Severní Koreu obvinil, že chce olympiádu zneužít pro svou propagandistickou kampaň. I on, stejně jako severokorejská diplomatická mise, se zúčastní pátečního olympijského zahajovacího ceremoniálu, hlavním cílem jeho cesty je ale „upozorňovat na porušování lidských práv ze strany KLDR a na severokorejské jaderné ambice", uvedly zdroje z Bílého domu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud