Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Severosyrský Afrín pod palbou. Turecko započalo nová bombardování

Severosyrský Afrín pod palbou. Turecko započalo nová bombardování

Turecké letectvo zasáhlo 19 cílů kurdských milicí V oblasti Afrín v severní Sýrii. Šlo o první bombardování od přerušení náletů poté, co bylo o víkendu nad Sýrií sestřeleno ruské letadlo.

Turecko zahájilo operaci na severu Sýrie s cílem vytlačit z regionu syrské kurdské milice YPG 20. ledna. Ankara tvrdí, že tyto milice jsou napojeny na kurdské separatisty v Turecku, označuje je za teroristy a chce je z této pohraniční oblasti vyhnat. Milice YPG nicméně působí v rámci arabsko-kurdské koalice SDF, která se s podporou mezinárodní letecké koalice v čele s USA významně podílela na boji proti Islámskému státu (IS).

Turecké letouny zasáhly 19 cílů YPG, včetně skladů zbraní a skrýší, uvedla v prohlášení turecká armáda, aniž upřesnila datum. Státní tisková agentura Anadolu nicméně napsala, že nálety začaly o půlnoci.

Ankara přerušila bombardování Afrínu 3. února poté, co bylo v severozápadní syrské provincii Idlib sestřeleno ruské letadlo. Moskva mezitím pracovala na zlepšení svých obranných systémů, uvedl turecký deník Hürriyet.

Ve čtvrtek se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Kremlu domluvil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na zlepšení koordinace vojenských manévrů v Sýrii.

Milice YPG a její spojenci v průběhu syrské občanské války, která začala v roce 2011, založili na severu Sýrie tři autonomní kantony. Po spolupráci s USA v boji proti IS se region kontrolovaný Kurdy ještě rozšířil. Washington, stejně jako Damašek, však podle agentury Reuters nesouhlasí s kurdskými plány na autonomii. Ankara vnímá kurdské ozbrojence na své hranici jako bezpečnostní hrozbu a jejich podporu ze strany USA odsuzuje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1