Sexuální obtěžování se nevyhýbá ani centru EU. V Bruselu ho zažilo devět z deseti žen, ukázala studie | info.cz

Články odjinud

Sexuální obtěžování se nevyhýbá ani centru EU. V Bruselu ho zažilo devět z deseti žen, ukázala studie

Vlna odhalování případů sexuálního obtěžování, která se dostala do centra pozornosti médií během loňského podzimu, neustává ani v novém roce. Jak ukazuje nová studie belgické univerzity v Gentu, ženy se běžně stávají terčem narážek a útoků také v centru institucí EU – nějakou formu sexuálního obtěžování v Bruselu zažilo téměř devět z deseti žen. Informoval o tom server Politico.eu.

Se sexuálním obtěžováním má podle studie zkušenosti 88 procent obyvatelek Bruselu. Polovina z nich v průzkumu uvedla, že obtěžování nebylo pouze slovního charakteru a staly se terčem i fyzického násilí. Jedna ze tří žen se s následky potýká dodnes, uvádí studie.

„Ženy mají jen velmi málo respektu,“ komentuje výsledkem studie státní tajemnice pro rovné příležitosti Bianca Debaetsová, která o vypracování průzkumu požádala. V boji proti sexuálnímu obtěžování by podle ní mohla pomoci nová aplikace, pomocí které by oběti i svědci případy sexuálního obtěžování hlásili.

Že se problém sexuálního obtěžování nevyhýbá ani evropským institucím, ukázal už v říjnu anonymní průzkum serveru Politico.eu. V něm víc než 30 žen i mužů uvedlo, že se v Evropském parlamentu stali oběťmi znásilnění či sexuálního obtěžování.

Jedna z nich se anonymně svěřila s tím, že byla členem Evropského parlamentu znásilněna, nevěděla ale, na koho se obrátit. „Pokud existují nějaké formální procedury, nevím o nich. Cítila jsem se naprosto ztracená,“ popisuje otřesnou zkušenost, která se podle jejího svědectví odehrála v roce 2016. „I když jsem našla nějakou pomoc, jít na policii jsem se bránila,“ dodává.

Několik poslankyň a zaměstnankyň Evropského parlamentu tehdy dokonce sepsalo dopis předsedovi Antoniovi Tajanimu, ve kterém mimo jiné uvedly: „I my jsme se staly oběťmi či svědky zneužívání, sexistických komentářů a chování, sexuálního obtěžování na tomto pracovišti, které spáchali poslanci či jeho zaměstnanci.“ Na plenárním zasedání následně Tajani slíbil, že sexuální obtěžování bude tvrdě stíháno. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud